Ondrej Dostál: Polícii sme museli odovzdať aj šnúrky od topánok

Dobrý pocit čínskeho prezidenta je pre šéfov našej polície dôležitejší ako právo slovenských občanov slobodne prejaviť svoj názor, tvrdí v rozhovore pre SME.sk Ondrej Dostál.

Iba naivný človek si však môže myslieť, že Čína by zmenila postoj k dodržiavaniu ľudských práv, lebo jej to pripomenie pre ňu bezvýznamný Gašparovič. Nejde teda zo strany aktivistov o zbytočnú snahu? Čínskemu prezidentovi je naša krajina ukradnutá.

Považujem za morálnu povinnosť demokraticky zvolených politikov zo slobodných krajín pri každej príležitosti čínskych predstaviteľom otázku ľudských práv pripomínať. Je mi jasné, že sa tým problém sám o sebe nevyrieši, ale nie je správne zatvárať pred ním oči.

Skúste popísať priebeh celej akcie. Prišili ste na námestie, čo sa dialo následne? Zaujíma ma situácia do momentu, keď proti vám zasiahla polícia.

Opakovane som videl, ako sa naši ľudia, ktorí prišli protestovať, pokúšali rozvinúť nejaký transparent. Hneď k nim prišla skupinka dobre organizovaných Číňanov, postavila sa pred nich so svojim transparentom, aby ten protestný nebolo vidieť. Bola to jasná snaha zabrániť slovenským občanom v tom, aby slobodne vyjadrili svoj kritický názor na porušovanie ľudských práv komunistickým režimom v Číne. Niektorým ich menšie letáky Číňania rovno vytrhli alebo roztrhali. Slovenská polícia proti takýmto prejavom, aj napriek výzvam, nezasahovala.

Zrazu som videl, ako slovenskí policajti dosť surovým spôsobom vliekli mladého aktivistu preč. Vznikla tam tlačenica a ja som sa pripojil k ľuďom, ktorí sa im v tom pokúsili zabrániť. Potom som už len ležal na zemi a na rukách mal putá.

Celý rozhovor s Ondrejom Dostálom bol uverejnený dňa 19. júna 2009 na webstránke denníka SME a nájdete ho tu.

Navigácia