uviedol predseda Správnej rady združenia Andrej Bán."/>

Ondrej Dostál získal tohtoročnú Cenu Človeka v ohrození

Občianskeho aktivistu a riaditeľa Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Ondreja Dostála ocenila Správna rada občianskeho združenia Človek v ohrození cenou, ktorú každoročne udeľuje za pomoc krízovým oblastiam sveta.

Dostál získal cenu za „aktivity v oblasti podpory ľudských práv v nedemokratických krajinách“. Správna rada združenia tak vôbec po prvýkrát oceňuje prácu osobnosti, ktorá sa v krízových oblastiach sveta nevenuje humanitárnej a rozvojovej pomoci, ale svojimi aktivitami na Slovensku buduje verejné povedomie o porušovaní ľudských práv vo svete a zasadzuje sa za ich dodržiavanie.

„Vytrvalý a principiálny. Najmä tieto dve slová charakterizujú Ondreja Dostála. Naše rozhodnutie udeliť tohtoročnú cenu Človeka v ohrození práve jemu bolo jednoznačné. Jeho aktivity napríklad pri návšteve čínskeho prezidenta dokazujú, že na to, aby človek v prosperujúcej stredoeurópskej krajine obhajoval práva občanov totalitných a autoritárskych režimov, nemusí vycestovať za hranice Slovenska,“ uviedol predseda Správnej rady združenia Andrej Bán, ktorý Dostálovi cenu odovzdá dnes počas slávnostného otvorenia 10. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet.

Cenu Človeka v ohrození za prácu v krízových oblastiach udeľuje Správna rada združenia už po siedmykrát. Doteraz ju získali doktori Trnavskej univerzity, zdravotníci Slovenského Červeného kríža, koledníci Dobrej noviny, mediátor Dušan Ondrušek z Partners for Democratic Change, in memoriam Michal Šebesta, humanitárny pracovník z občianskeho združenia Magna – Deti v núdzi a Miroslav Lajčák, vtedajší Vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva pre Bosnu a Hercegovinu.


Viac informácií o festivale dokumentárnych filmov Jeden svet nájdete tu.


Mediálne výstupy:

3. november 2009

SME.sk/TASR: Ondrej Dostál získal tohtoročnú Cenu Človeka v ohrození

Navigácia