Politika natŕčania dlaní

Oficiálnym rozhodnutím automobilky Hyundai o príchode na Slovensko sa posunula do finále i graduálna sebaprezentácia ministra hospodárstva Pavla Ruska, ktorú na nás celé mesiace chrlilo jeho mediálne impérium. Presvedčilo vás, že je to dôvod na celonárodné oslavy? Ak áno, asi s vami nie celkom budú súhlasiť predsedovia Košického a Prešovského samosprávneho kraja Rudolf Bauer (KDH) a Peter Chudík (ĽÚ) a primátori Košíc a Prešova Zdenko Trebuľa (SDA) a Milan Benč (SDĽ). Títo páni totiž prijali správu o zlákaní ďalšieho veľkého investora na Slovensko s omnoho väčším prahom citlivosti k výberu konkrétnej lokality v blízkosti Žiliny. Nepriamo to vyplýva z otvoreného listu adresovaného vláde, v ktorom ju vyzývajú, „aby vyvinula maximálne úsilie na vyrovnanie regionálnych rozdielov“. Na podobné sémantické kotrmelce o „vyrovnaní rozdielov“ si netrúfa ani EÚ, ktorá agendu prerozdeľovania zdrojov medzi regióny halí pod pojem „zmierňovanie rozdielov“.

Ľavicoví primátori východoslovenských metropol si zrejme s nostalgiou spomenuli na koniec 80-tych rokov 20. storočia, kedy boli vo vtedajšej uzavretej centrálne plánovanej ekonomike historicky najnižšie regionálne rozdiely na Slovensku. Bolo to však na úkor ekonomickej výkonnosti, daň za komunistické experimenty platíme v rôznych podobách dodnes. Ak nesnívate o znovuzavedení totalitného režimu, vyrovnanie rozdielov je čírou utópiou.

Signatári výzvy nekritizujú vládu za dojednané a pod zámienkou obchodného tajomstva utajované zmluvy o miliardách štátnej pomoci, na ktoré sa z daní pre Hyundai skladáme všetci, a teda aj obyvatelia nimi spravovaných krajov a miest. Vadí im, že spolu s touto investíciou smeruje do Žilinského kraja i vládna podpora rozvoja infraštruktúry, a to vraj na ich úkor. Najhlasnejším krikľúňom proti urýchlenej dostavbe diaľnice Ladce – Žilina je Peter Chudík, ktorý sa zrejme nedokáže rozpamätať, že bombastické diaľničné programy na Považí odštartovalo HZDS, ktorého bol dlhé roky členom. Podľa autorov listu „zo strany vlády a ústredných orgánov nepociťuje východná časť republiky reálnu podporu“. Možnosť legálne napomôcť zmene tohto deklarovaného stavu sa naskytla predminulý týždeň, keď parlament schvaľoval novelu volebného zákona. Márne by ste čakali, že títo páni verejne vystúpia proti zachovaniu mečiarovskej jednoobvodovej kandidátky, ktorá nevytvára potrebný vzťah medzi poslancom a občanom v regióne, a ako primárny ponecháva vzťah medzi poslancom a stranou. Samosprávni páni svojim voličom demonštrujú, že im chýba elementárna hrdosť a odvaha prebrať plnú zodpovednosť za správu vecí verejných v regióne. Nežiadajú systémové riešenia v podobe urýchleného a dôrazného uskutočnenia fiskálnej decentralizácie, ani možnosť výraznejšie ovplyvňovať atraktivitu podnikateľského prostredia už na úrovni krajov, čím by sa medzi nimi vytvorila konkurencia na základe invenčnosti prístupov regionálnych lídrov. Ich hlavnou filozofiou sa stáva natŕčanie dlaní, jednej voči Bratislave a druhej voči Bruselu. Svojich obyvateľov tak degradujú na „konečných prijímateľov pomoci“.

Dušan Sloboda
Autor je regionálny geograf.

Článok bol uverejnený v rubrike Konzervatívny pohľad týždenníka Domino fórum 12/2004 dňa 24.3.2004.

Navigácia