Pravda: Chýbajú nové učebnice aj vysokoškolský zákon

Rezort v rozklade čaká aj na nového ministra školstva. V rezorte chýbajú peniaze, dlhodobo podvyživená je i veda a učitelia svoj štrajk za lepšie platy odložili len pre predčasné voľby. Kvalita vysokoškolského štúdia je stále slabá, no chyby v systéme sa týkajú aj základného a odborného školstva.

Výhodou je, že na nového ministra čaká aspoň pripravená novela vysokoškolského zákona, ktorú odchádzajúci šéf rezortu Eugen Jurzyca (SDKÚ) už nestihol presadiť v parlamente.

Zuzana Zimenová z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika však varuje, aby sa práca nového ministra opäť nezúžila len na vysoké školy. Podľa nej by teraz bolo dobré “upratať” základné a odborné školstvo. Potvrdzuje sa totiž, že reforma Jurzycovho predchodcu Jána Mikolaja (SNS) bola zle nastavená.

“Systém nefunguje. Treba ho zreformovať, dotiahnuť a zmodernizovať obsah vzdelávania. Musí sa otvoriť aj trh s učebnicami, aby si ich školy mohli slobodne vyberať,” naznačila Zimenová kroky, ktoré by podľa nej nové vedenie malo urobiť ako prvé.

Viac nájdete v článku denníka Pravda zo dňa 14. marca 2012 tu.

Navigácia