Pravda: Priemer známok 1,5 pre prijatie na gymnázium? Jedni sú za, druhí proti

Hoci do výmeny vlády zostáva ešte deň, budúcemu ministrovi školstva sa už podarilo vyvolať rozruch. Dušan Čaplovič (Smer) sa oň postaral vyhlásením, že štúdium na gymnáziách chce umožniť iba žiakom, ktorí na druhom stupni základnej školy dosiahli priemer známok do 1,5.

Návrh orientovať sa podľa priemerného prospechu kritizujú aj odborníci. “Je to len veľmi formálny a mechanický nástroj,” hodnotí zámer Zuzana Zimenová z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Uznáva, že na gymnáziá dnes idú aj žiaci, ktorí tam nepatria, no táto zmena by to údajne nevyriešila. Všade sa totiž učí inak a nemožno porovnávať výsledky z nejakej vidieckej školy so známkami školákov z veľkého mesta.

Zimenová vidí riešenie skôr v prehodnotení spôsobu štúdia, kvality vzdelávacích programov a maturity. Treba tiež nastaviť kritériá hodnotenia kvality na základných školách a zobrať do úvahy aj požiadavky, aby sa sprísnili prijímacie skúšky na gymnáziá. Na to, aby vážne systémové zmeny robil až po odbornej diskusii, vyzvali včera i stavovské organizácie, ktoré zastupujú verejné, cirkevné a súkromné školy.

Viac nájdete v článku denníka Pravda zo dňa 3. apríla 2012 tu.

Navigácia