Pred 96 rokmi zahynul M. R. Štefánik

Dnes, 4. mája 2015, si pripomíname 96 rokov od smrti Milana Rastislava Štefánika. M. R. Štefánik patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenských novodobých dejín a pre KI je cťou niesť jeho meno. Pozrite si film Petra Kerekesa, ktorý vznikol v rámci cyklu Českej televízie Co by kdyby, v ktorom sa rozohrávajú alternatívne scenáre histórie 20. storočia. Čo sa mohlo stať, ale nestalo. Čo sa nestalo, ale stať malo. Čo sa stalo, ale stať sa nikdy nemalo. Ako by to vyzeralo, keby Štefánik pristál?

M. R. Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách ako šieste dieťa miestneho evanjelického farára Pavla Štefánika a jeho manželky Albertíny, rodenej Jurenkovej.

Po štúdiách na evanjelickom lýceu v Bratislave a gymnáziu v Szarvasi odišiel do Prahy, kde najprv študoval stavebné inžinierstvo a v rokoch 1900 – 1904 astronómiu. V roku 1904 odišiel do Paríža, kde sa stal uznávaným meteorológom v tíme špičkového astrofyzika Julesa Janssena.

V roku 1916 v Paríži založil spolu s T. G. Masarykom a E. Benešom (neskoršími prezidentmi ČSR) Národnú radu československú, vrcholný orgán česko – slovenského zahraničného odboja. Jej predsedom sa stal T. G. Masaryk, podpredsedom M. R. Štefánik a tajomníkom E. Beneš.

Bol jedným zo zakladateľov Československa v roku 1918 a po prvej svetovej vojne sa stal ministrom vojny v prvej povojnovej československej vláde.

Tragicky zahynul 4. mája 1919, keď sa jeho lietadlo zrútilo tesne pred pristátím neďaleko Bratislavy.

Viac informácií o M. R. Štefánikovi nájdete tu alebo tiež tu.

Navigácia