Gene Smiley: Veľká depresia a súčasná ekonomická kríza: podobnosti a rozdiely

KI v spolupráci so SKOI s podporou hlavného partnera Nadácei Penta organizovali dňa 23. novembra 2009 v Crowne Plaza Hotel v Bratislave ďalšiu z cyklu prednášok Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/ v rámci ktorého tentoraz prednášal Gene Smiley, emeritný profesor ekonómie, Marquette University, Milwaukee na tému

Veľká depresia a súčasná ekonomická kríza: podobnosti a rozdiely

 

Moderoval:

Peter Gonda, ekonóm KI a koordinátor projektu CEQLS

Výstupy:

Audiozáznam prednášky vo formáte .ASF spustiť tu.

Audiozáznam diskusie po prednáške vo formáte .ASF spustiť tu.

Prepis prednášky v anglickom jazyku si môžete prečítať tu.

Videozáznam prednášky nájdete nižšie:

Peter Gonda: Úvod k prednáške CEQLS, 23. november 2009

Gene Smiley: Prednáška CEQLS, 23. november 2009

Gene Smiley: Diskusia po prednáške CEQLS, 23. november 2009

O Geneovi Smileym:

Gene Smiley je v súčasnosti emeritný profesor ekonómie Marquette University (USA). Na Katedre ekonómie Marquette University pôsobil od akademického roka 1973-1974 až do mája 2005. V roku 1994 bol menovaný za profesora.

Gene Smiley sa narodil 13. novembra 1940 v mestečku Coin na juhozápade štátu Iowa v USA a strednú školu Coin High School vyštudoval v roku 1959. V roku 1967 získal bakalársky titul v umení, v roku 1970 magisterský titul v ekonómii a v roku 1973 titul PhD. v ekonómii. Všetky tieto tituly získal na University of Iowa v Iowa City. Pred akceptovaním pozície na Marquette University strávil jeden rok ako asistent na Bradley University v meste Peoria, štát Illinois. Je ženatý, má dve deti a býva v meste Waukesha v štáte Wisconsin.

Vo výskume a prednášaní sa špecializuje na americkú ekonomickú históriu a ekonomickú teóriu rakúskej školy. Publikoval dve knihy: The American Economy in the Twentieth Century (1994) a Rethinking The Great Depression (2002), ktorá práve vychádza v českom preklade pod názvom Nový pohled na velkou hospodářskou krizi (2009). Je tiež autorom kapitol v niekoľkých knihách, viacerých encyklopedických článkov a článkov v odborných časopisoch ako The Journal of Economic History, Business History Review, The Journal of Economics, The MidSouth Journal of Economics, Review of Austrian Economics, Essays in Business and Economic History, Business and Economic History, a Critical Review. Jeho pohľady boli publikované v mnohých novinách v Spojených štátoch amerických.

Doktor Smiley je členom niekoľkých odborných organizácií, redakčných rád mnohých odborných časopisov a bol členom Poradnej komisie tribunálu štátu Wisconsin v rokoch 1979 až 2000, členom Výboru riaditeľov Discovery World v meste Milwaukee v rokoch 1979 až 1986 a členom Dozornej rady a prezidentom Ekonomickej a obchodnej historickej spoločnosti. Taktiež absolvoval množstvo rozhlasových a televíznych vystúpení v Milwaukee a Wisconsine.

Mediálne výstupy:

19. november 2009

TREND: Gene Smiley: Veľká depresia a súčasná kríza: podobnosti a rozdiely

23. november 2009

TA3: Gene Smiley: Súčasná ekonomická kríza

24. november 2009

Slovenský rozhlas: Ekonóm Smiley o súčasnej kríze

 

Hlavný partner CEQLS 2009:

Penta Investments

Partner:

Crowne Plaza Hotel Bratislava

Mediálni partneri:

TREND - Týždenník o ekonomike a podnikaní

Týždenník .týždeň

SITA - Slovenská tlačová agentúra

 

 

Navigácia