Prezidentova kancelária: O ľudských právach v Číne sme nehovorili, lebo to je prázdne gesto

Hovoriť o ľudských právach v Číne s čínskym prezidentom by podľa Kancelárie prezidenta SR bolo len „prázdnym gestom politika, ktorý nemá víziu“ 

Skupina mimovládnych organizácií vyzvala 15. júna 2009 otvoreným listom prezidenta Ivana Gašparoviča, premiéra Roberta Fica a predsedu NR SR Pavla Pašku, aby počas návštevy čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa na Slovensku otvorili otázku ľudských práv v Číne a zasadili sa o ich dodržiavanie v tejto krajine. Žiadny z najvyšších slovenských ústavných činiteľov otázku ľudských práv v Číne počas návštevy čínskeho prezidenta na Slovensku nenastolil. Zatiaľ ako jediná na výzvu zareagovala Kancelária prezidenta SR. Riaditeľ jej odboru zahraničnej politiky Ing. Ján Foltín, CSc. v odpovedi z 2. júla 2009 označil postup navrhnutý mimovládnymi organizáciami za „prázdne gesto politika, ktorý nemá víziu“.

Prístup súčasných najvyšších predstaviteľov SR k Číne sa podľa jeho vyjadrenia nelíši od prístupu iných relevantných krajín sveta. „Iný prístup by bol len prázdnym politikárčením vhodným pre malé skupiny, ktoré nemajú žiadnu zodpovednosť a žiadny reálny vplyv na medzinárodné vzťahy,“ uviedol v odpovedi J. Foltín.

J. Foltín ďalej informoval, že I. Gašparovič počas oficiálnej večere s čínskym prezidentom vyslovil nasledovné slová: „Sme presvedčení, že pokrok Číny a rast životnej úrovne jej obyvateľov, ako aj kultúrny a spoločenský vzostup a demokratizácia života, budú pokračovať aj v nasledujúcich desaťročiach a krajina potvrdí svoju príslušnosť k svetovým lídrom.“ Mimovládne organizácie, ktoré sa otvoreným listom obrátili na slovenských ústavných činiteľov, sú presvedčené, že hovoriť o demokratizácii života v Číne je vzhľadom na rozsiahle porušovanie ľudských práv v tejto krajine neprimeraným zakrývaním si očí pred realitou.

Upozorňovanie čínskych predstaviteľov na túto problematiku a požiadavka dodržiavania ľudských práv nepovažujú mimovládne organizácie za prázdne gesto, ale za morálnu povinnosť demokraticky zvolených politikov zo slobodných krajín.

Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika

OZ Človek v ohrození

Slovenská asociácia Falun Gong

Amnesty International Slovensko

Súvisiace výstupy:

15. jún 2009

KI: Mimovládky vyzývajú k diskusii o ľudských právach s čínskym prezidentom

2. júl 2009

Kancelária prezidenta SR: Odpoveď Jána Foltína, riaditeľa Odboru zahraničnej politiky Kancelárie prezidenta SR (formát PDF na stiahnutie tu alebo náhľad nižšie) 

Odpoved_KP_SR_na_list_MVO_Cina by INSTITUTEsk on Scribd

Mediálne výstupy:

8. júl 2009

SME.sk/SITA: Prezidentova kancelária: O ľudských právach v Číne sme nehovorili, lebo to je prázdne gesto

13. júl 2009

blog.sme.sk: Ivan Kuhn: Ivan Gašparovič ako Bill Clinton a George W. Bush?

Navigácia