Protest pred srbskou ambasádou proti zatknutiu slovenskej občianky

Dnes, v stredu 17. decembra 2014, sa o 13:00 pred budovou Veľvyslanectva Srbskej republiky v Bratislave (Búdkova 38) uskutoční protest proti zatknutiu slovenskej občianky srbskou políciou v Belehrade. Dôvodom zatknutia bol jej úmysel zúčastniť sa pokojného protestného zhromaždenia proti porušovaniu ľudských práv v Číne.

V Belehrade v utorok a v stredu prebieha stretnutie predsedov vlád krajín strednej a východnej Európy a Čínskej ľudovej republiky. Včera sa ho zúčastnil aj slovenský premiér Robert Fico. Aktivisti z viacerých európskych krajín chceli pokojnou formou upozorniť na porušovanie ľudských práv v Číne, najmä na prenasledovanie praktikujucích Falun Gongu. Protest bol srbskou políciou zakázaný, hoci na to neexistovali zákonné dôvody.

Slovenskú občianku čínskeho pôvodu pani Chen a viacerých občanov Chorvátska a Bulharska srbská polícia zatkla v pondelok, ešte predtým, ako sa čo i len pokúsili zúčastniť na zakázanom zhromaždení. Zadržiavaní majú byť až do skončenia summitu. Včera sme otvoreným listom vyzvali ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby vo veci konal a zasadil sa o prepustenie slovenskej občianky. Informovali sme aj Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Srbskej republike, ktoré na základe nášho podnetu preverilo a u srbských úradov potvrdilo vyššie uvedené informácie. Zatiaľ však vo veci nekoná, lebo nebolo oficiálne oslovené.

Považujeme za neprijateľné, aby proti ľuďom, ktorí chcú slobodne vyjadriť svoj názor a protestovať proti porušovaniu ľudských práv v totalitnej krajine, takýmto spôsobom postupovali úrady štátu, ktorý sa uchádza o členstvo v Európskej únii.

Marek Tatarko, predseda Slovenskej Asociácie Falun Gong
Ondrej Dostál, predseda Občianskej konzervatívnej strany
Nora Beňáková, Človek v ohrození
Ivan Kuhn, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika

Súvisiace informácie:

Protestujúci za ľudské práva nelegálne zatknutí pred čínsko-európskym summitom v Belehrade

Ďalší protestujúci za ľudské práva nelegálne zatknutí pred summitom s Čínou v Belehrade, čelia nezákonnému vyhosteniu

Zatýkání aktivistů – summit evropských zemí s Čínou v Bělehradě ve znamení totality

Fico sa v Belehrade stretne s čínskym a srbským premiérom

Navigácia