Magistrát vyčíslil, že jeden mestský poslanec Bratislavy stojí priemerne mesačne 520 eur. Keďže mesto bude mať o 35 poslancov menej, mesačne to bude o 18 200 eur menej, ročne o 218 400 eur.
Štíhlejšia samospráva neznamená automaticky väčšiu transparentnosť, no lepšiu kontrolu. Odmeňovanie poslancov v komunále by malo byť stanovené zákonom. Myslí si to analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda. Teraz totiž zákon upravuje platové podmienky poslancom len v Košiciach. Inde si poslanci môžu odmeny stanovovať svojvoľne. Platí to aj o odmenách k platu pre starostov a primátorov.
Ideálne by podľa Slobodu bolo, keby sa odmeny odvodzovali od hospodárenia samosprávy. „Ich zmysel má byť predsa motivačný. Odmena za samotný výkon funkcie je absurdná – veď za ten dostávajú starostovia a primátori základný plat,“ hovorí analytik. Na jednej strane je tak podľa neho príklad obce Jasenová, kde sa poslanci rozhodli vzdať poberania odmeny, na druhej strane je napríklad Stupava, kde poslanci poberali počas roka 2009 mesačný paušál 300 eur, či boli na rokovaní, alebo nie. Sloboda kritizuje, že v Košiciach, ktoré majú približne polovicu počtu obyvateľov ako Bratislava, je viac poslancov.
Podľa neho by malo prísť u nás k reforme a niektoré obce a mestské časti by sa mali spojiť. „Vezmime si príklad z polmiliónovej Kodane. Občania tu volili na jeseň 2009 len 55 poslancov, pričom Kodaň sa na rozdiel od Bratislavy a Košíc dokáže zaobísť bez ďalších stoviek poslancov na úrovni mestských častí.“ Zníženie počtu poslancov v Bratislave víta, aj keď podľa neho nebolo dramatické. „Štíhlejšia samospráva sama osebe transparentnejšia nie je. Prípadné konflikty záujmov a prepojenia medzi poslancami a záujmovými skupinami však skôr občania skontrolujú, ak je poslancov menej,“ myslí si.
Čítajte ďalej v denníku SME v článku zo dňa 10. decembra 2010 tu.