SME: Nižšie dane pocítime už v apríli

Vláda napriek pôvodnému odporu znižuje daň z príjmov. Prinútila ju k tomu kríza. Daň z príjmov preto už onedlho klesne väčšine zamestnancov. Premiér Fico tento týždeň oznámil, že vláda navrhne parlamentu zvýšiť nezdaniteľné minimum na daňovníka, čo prinesie niečo podobné, ako keby klesla sadzba dane z príjmov.

„Zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane z príjmov fyzickej osoby by na rozdiel od vyšších výdavkov mohlo byť doplnkom súboru dlhodobo účinných krokov. Vláda by mala razantne redukovať verejné výdavky, pozastaviť iné finančne náročné projekty zaťažujúce daňovníkov do budúcnosti, znížiť dane, a najmä sociálne odvody, a to pri nezvýšení a následnom odbúraní deficitu verejných financií. Naopak, sociálno-inžinierske zvyšovanie verejných výdavkov na „podporu“ dopytu v ekonomike by prinieslo falošné signály na trh a dočasné utlmenie recesie, ale aj dlhodobé ekonomické a iné problémy,“ hovorí ekonóm KI Peter Gonda v ankete pre denník SME.

Čítajte ďalej v denníku SME zo dňa 4. februára 2009, kde sa k téme vyjadril i ekonóm KI Peter Gonda. Viac na stránkach denníka SME tu.

Navigácia