SME: Poslancov ubudne. Súhlasia ťažko

Staré Mesto sa prikláňa k čo najnižšiemu počtu poslancov. Karlova Ves aj Petržalka si schválili najvyšší možný počet. Analytik hovorí, že nemožno nechať na poslancoch, aby sa obmedzovali.

Analytik Konzervatívneho inštitútu Dušan Sloboda hovorí, že zmeny v bratislavskom komunále znížia počet všetkých poslancov z dnešných 471 na asi 300, čo nie je výrazná redukcia. „Skúsenosti nielen z Bratislavy potvrdzujú, že komunálni poslanci zväčša nie sú ochotní znižovať svoj počet. Preto na Slovensku máme aktuálne vyše 21-tisíc poslancov v komunále, hoci ak by si poslanci vo všetkých obciach a mestách odhlasovali najnižšie možné počty poslancov, mali by sme asi o šesťtisíc poslancov menej.”

I tak by to však podľa neho bolo neúmerne veľa, napríklad v Dánsku, ktoré má približne rovnakú rozlohu a počet obyvateľov ako Slovensko, volia len 2520 poslancov. Kľúč k zmene je podľa neho v komunálnej reforme, teda v zlučovaní obcí a zlučovaní mestských častí. “Polmiliónová Kodaň dokáže byť funkčná s 55 poslancami a jedno úrovňovou miestnou samosprávou. Považujem za priveľký luxus, ak má Bratislava v súčasnosti takmer 400 poslancov a dve úrovne miestnej samosprávy, teda 17 úradov, 17 starostov, 17 zastupiteľstiev a k tomu ešte ďalší úrad, primátora a zastupiteľstvo na úrovni mesta. Slovensko potrebuje šetriť a mať efektívnejšiu verejnú správu, a nevyhnutné znižovanie výdavkov, ktoré nás čaká, ak nechceme skončiť ako Grécko, sa netýka len štátu, ale i samosprávy.”

Čítajte ďalej v denníku SME v článku zo dňa 10. júna 2010 tu.

Navigácia