SME: S jazykmi sa začne skôr

Slovenskí žiaci v cudzích jazykoch nevynikajú a rovnako sú na tom aj ich učitelia. Ministerstvo školstva sa rozhodlo výučbu zmeniť, ale chýbajú mu kvalifikovaní pedagógovia i peniaze.

Ministerstvo školstva pripravilo koncepciu, ktorá má určiť pravidlá. S výučbou prvého cudzieho jazyka sa začne v treťom ročníku základných škôl. V piatom by pribudol školákom povinne druhý cudzí jazyk. Nový model chce ministerstvo zavádzať postupne. Analytička Kozervatívneho inštitútu Zuzana Humajová, od ktorej je rezort skôr zvyknutý na kritiku, koncepciu privítala. Zavedenie jazykov už od tretieho ročníka považuje za správne. Nerozumie však, prečo chce ministerstvo zaviesť na výučbu centrálne „národné učebnice“. Ich tvorba bude stáť asi 60 miliónov korún, čo sú podľa nej zbytočne vyhodené peniaze. Už teraz sú na trhu dobré knihy zo zahraničia a je len na učiteľoch, ako s nimi dokážu pracovať, tvrdí Humajová. Mnohí to nevedia, a preto ich kritizujú.

Čítajte ďalej v článku denníka SME zo dňa 12. júna 2007, kde sa k téme vyjadrila i analytička KI Zuzana Humajová. Viac na stránkach denníka SME tu.

Navigácia