Sviečka pred kubánskou ambasádou na znak úcty k Orlandovi Z. Tamayovi

Združenie Človek v ohrození, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Nadácia Pontis a Inštitút pre verejné otázky organizovali zhromaždenie, ktoré sa konalo dňa 25. februára 2010 od 18.00 hod. pred kubánskou ambasádou v Bratislave (Somolického 1/A, mapa tu).

Na zhromaždení sme si zapálením sviečky uctili pamiatku zosnulého kubánskeho disidenta Orlanda Zapata Tamaya. Orlando Zapata Tamayo zomrel vo veku 42 rokov a po viac než dvoch mesiacoch držania protestnej hladovky. Patril medzi 75 disidentov odsúdených počas tzv. “Kubánskej čiernej jari” v marci 2003 za opozičné aktivity a účasť na petičnej akcii Projekt Varela. Disident odmietal jesť väzenskú stravu a konzumoval len jedlo, ktoré mu priniesla jeho matka každé tri mesiace. Hladovkou protestoval proti zaobchádzaniu s politickými väzňami na Kube a neľudskými podmienkami vo väzení.

Gabriela Šuvadová, vedúca sekcie ľudských práv občianskeho združenia Človek v ohrození, v reakcii na smutnú udalosť uviedla: “Smrť tohto disidenta len potvrdzuje fakt, že kubánsky režim pod vedením Raúla Castra aj napriek ústretovým krokom zo strany Európskej únie naďalej hrubo porušuje ľudské práva a ignoruje akékoľvek požiadavky na zlepšenie situácie v oblasti ich rešpektovania. Je dôkazom toho, že politika Raúla Castra sa v žiadnom prípade nelíši od represívnej politiky jeho brata a je výsmechom do tváre všetkým, ktorí sa domnievajú, že s kubánskym režimom je možné viesť vyrovnaný a otvorený dialóg o ľudských právach. Európska únia a medzinárodné spoločenstvo musí podmieniť ďalšie kolo dialógu s Kubou okamžitým prepustením všetkých politických väzňov.”

Orlando Zapata Tamayo sa narodil 15. mája 1967 v meste Santiago de Cuba, na východe ostrova. Bol členom hnutia Republikánska Alternatíva. V marci 2003 bol odsúdený pôvodne na 3 roky odňatia slobody, ale trest mu bol v ďalších súdnych pojednávaniach zvýšený na 25 rokov. Bol slobodný, bezdetný, žil so svojou matkou. Dnes sa koná jeho pohreb, ktorý sprevádzajú bezpečnostné opatrenia zo strany režimu. V deň jeho smrti a včera bolo po celom ostrove zatknutých okolo 30 disidentov, ktorí sa plánovali pohrebu zúčastniť alebo ho organizovali.

Podľa Yoani Sanchéz, známej kubánskej blogerky, ktorá posiela aktuálne správy cez Twitter, režim nedovoľuje smútiacim zapísať sa do kondolenčnej knihy, ktorá sa nachádza v dome Laury Pollán, čelnej predstaviteľky hnutia Dámy v bielom. Podľa Kubánskej komisie pre ľudské práva a národné zmierenie režim drží vo väzení okolo 200 politických väzňov. Kubánska vláda ich považuje za špiónov platených USA.

Mediálne výstupy:

1. marec 2010

Z druhej strany: Ivan Kuhn: Sviečka pre kubánskeho disidenta

2. marec 2010

.týždeň: Spomienka na Orlanda Zapatu Tamaya (video)

5. marec 2010

SME: Gabriela Šuvadová: Ostrov (ne)slobody

Navigácia