Vyhlásenie k návrhu na zrušenie Ústavu pamäti národa

Zákonnou funkciou Ústavu pamäti národa je skúmanie temnej minulosti Slovenska dvadsiateho storočia v rokoch 1939-1945 a 1945-1989. Vo vymedzení jeho činnosti nejde len a v prvom rade o zoznamy arizátorov, príslušníkov a agentov ŠtB, ktoré sa stali  stredobodom verejnej pozornosti. Jeho úlohou je podať verný obraz minulosti, opísať metódy a spôsoby činnosti, ktorá smerovala k zabavovaniu majetku nevinných ľudí a obmedzovaniu ich osobnej slobody, k občianskemu prenasledovaniu a udávaniu.   Úloha Ústavu pamäti národa je vpísaná v jeho názve. Ústav má byť miestom, kde sa zaznamenáva, uchováva, spracúva a vedecky skúma naša minulosť a utvára oslobodzujúca pamäť národa - lebo len národ, ktorý sa slobodne pozerá na svoje dejiny, vie byť slobodný do budúcnosti.   Zrušenie Ústavu pamäti národa je pokusom vygumovať v pamäti slovenského národa činnosť zločineckých organizácií dvoch zločineckých režimov Slovenska dvadsiateho storočia. Tu len platí, že národ, ktorý chce vymazať svoju pamäť a minulosť, gumuje zároveň svoju budúcnosť. Nie sme pritom vedení myšlienkou revanšu, ale presvedčením, že zdraviu spoločnosti, podobne ako zdraviu jedinca, prospieva vnútorné pochopenie a zvládnutie  vlastnej minulosti.   Preto vyzývame všetkých, čo nechcú stratiť pamäť a slobodnú budúcnosť, aby spolu s nami vyjadrili odmietavý postoj k návrhu na zrušenie Ústavu pamäti národa, diktovanému výlučne účelovými a nemravnými politickými dôvodmi.  <strong>Podporte túto výzvu i Vy stránkach change|net.sk <a href=

Zákonnou funkciou Ústavu pamäti národa je skúmanie temnej minulosti Slovenska dvadsiateho storočia v rokoch 1939-1945 a 1945-1989. Vo vymedzení jeho činnosti nejde len a v prvom rade o zoznamy arizátorov, príslušníkov a agentov ŠtB, ktoré sa stali stredobodom verejnej pozornosti. Jeho úlohou je podať verný obraz minulosti, opísať metódy a spôsoby činnosti, ktorá smerovala k zabavovaniu majetku nevinných ľudí a obmedzovaniu ich osobnej slobody, k občianskemu prenasledovaniu a udávaniu.

Úloha Ústavu pamäti národa je vpísaná v jeho názve. Ústav má byť miestom, kde sa zaznamenáva, uchováva, spracúva a vedecky skúma naša minulosť a utvára oslobodzujúca pamäť národa – lebo len národ, ktorý sa slobodne pozerá na svoje dejiny, vie byť slobodný do budúcnosti.

Zrušenie Ústavu pamäti národa je pokusom vygumovať v pamäti slovenského národa činnosť zločineckých organizácií dvoch zločineckých režimov Slovenska dvadsiateho storočia. Tu len platí, že národ, ktorý chce vymazať svoju pamäť a minulosť, gumuje zároveň svoju budúcnosť. Nie sme pritom vedení myšlienkou revanšu, ale presvedčením, že zdraviu spoločnosti, podobne ako zdraviu jedinca, prospieva vnútorné pochopenie a zvládnutie vlastnej minulosti.

Preto vyzývame všetkých, čo nechcú stratiť pamäť a slobodnú budúcnosť, aby spolu s nami vyjadrili odmietavý postoj k návrhu na zrušenie Ústavu pamäti národa, diktovanému výlučne účelovými a nemravnými politickými dôvodmi.

Podporte túto výzvu i Vy stránkach change|net.sk tu.

V Bratislave, 5. mája 2008

Peter Zajac, Bratislava
Michal Kaščák, Modra
Anton Šulík, Žilina
Rado Ambrózy, Piešťany
Jaroslav Daniška, Bratislava
Igor Derevenec, Bratislava
Martin Dinuš, Bratislava
Ondrej Dostál, Bratislava
Fedor Gál, Praha
Peter Gonda, Bratislava
Jozef Hašto, Trenčín
Mária Haštová, Trenčín
Štefan Hríb, Bratislava
Roman Humaj, Šamorín
Zuzana Humajová, Šamorín
Natália Kaščáková, Modra
Radovan Kazda, Stará Turá
Ľuboš Kubín, Bratislava
Ivan Kuhn, Rožňava
Juraj Kušnierik, Bratislava
Jozef Lupták, Bratislava
František Mikloško, Bratislava
Ľuboš Mikuška, Bardejov
Pavol Minárik, Bratislava
Peter Osuský, Bratislava
Vladimír Palko, Bratislava
Juraj Petrovič, Bratislava
Dušan Sloboda, Prešov
František Šebej, Bratislava
Ján Štrasser, Bratislava
Juraj Šulík, Bratislava
Marek Šulík, Vištuk
Martin Šulík, Bratislava
Ľudmila Šulíková, Žilina
Peter Tatár, Bratislava
Matúš Vallo, Bratislava
Marián Varga, Bratislava
Jana Vargová, Bratislava
Pavel Vlček, Bratislava
Rudolf Zajac, Bratislava

Mediálne výstupy:

6. máj 2008

SME.sk/SITA: Konzervatívny inštitút je proti zrušeniu ÚPN

aktuality.sk/TASR: Konzervatívny inštitút je proti zrušeniu ÚPN

STV: SNS stiahne návrh na zrušenie ÚPN

Navigácia