Vyhlásenie: Za spravodlivé súdnictvo

Ústavný súd vydal v októbri 2009 rozhodnutie, na základe ktorého začal prevádzkovateľ zavážať skládku v Pezinku odpadom, hoci Najvyšší súd rozhodnutie o povolení tejto skládky zrušil ešte v máji 2009.

Solidarizujeme sa s Pezinčanmi a sme presvedčení, že majú právo byť účastníkmi konania pred Ústavným súdom. Rovnako sme presvedčení, že Ústavný súd má poskytnúť mestu Pezinok rozhodnutie, ktoré vydal v októbri 2009. Orgán, akým je Ústavný súd, musí byť v právnom demokratickom štáte ochrancom práva a spravodlivosti, zabraňovať škodám a nepredlžovať nečinnosťou obdobie právnej neistoty. Inak sa priamo podieľa na rozklade právneho štátu a prestáva byť zárukou spravodlivosti, na ktorú sa občania môžu spoľahnúť.

Spôsob, akým rozhoduje Ústavný súd v prípade pezinskej skládky, je však len jedným z mnohých prípadov zneužívania spravodlivosti na Slovensku. Súdy a prokuratúra, až po najvyššie inštancie ako Najvyšší súd, Generálna prokuratúra a Ústavný súd rozhodujú zdĺhavo, umelo a rozličnými kľučkami zámerne odďaľujú rozhodnutia a manipulujú tak výkon spravodlivosti. Vytráca sa právna istota občanov, ich rovnosť pred zákonom, súdnictvo sa politizuje a stráca nezávislosť, samo sa stáva šíriteľom a zdrojom korupcie. Hlasy sudcov, nespokojných so situáciou v justícii, sa ignorujú, ich morálne a odborné kvality sa spochybňujú.

Nezávislé a funkčné súdnictvo je základný pilier demokracie. Chráni to najdôležitejšie – slobodu občana. Preto je testom kvality každej demokracie. Ak je paralyzované, demokracia sa mení na frašku. A preto v pezinskej skládke nejde len o bežný spor, ale o kvalitu demokracie na Slovensku! Nechceme, aby sa slovenská justícia zmenila na pezinskú skládku. Preto sa solidarizujeme s postupom inciatívy Skládka nepatrí do mesta pred Ústavným súdom v utorok 13. apríla 2010 ako aj s postojom všetkých čestných vyšetrovateľov, právnikov, advokátov, prokurátorov a sudcov, ktorým záleží na spravodlivosti a nezávislosti slovenského súdnictva.

Aliancia Fair-play – Zuzana Wienk

Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií – Samuel Abrahám

Centrum pre filantropiu – Marcel Zajac

Inštitút pre verejné otázky – Grigorij Mesežnikov

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika – Ondrej Dostál a Peter Zajac

Nadácia Milana Šimečku – Ladislav Oravec

Nadácia Charty 77 – Zuzana Szatmáry

.týždeň – Martin Mojžiš

Mediálne výstupy:

13. apríl 2010

SME: Pezinčania ticho protestovali pred ústavným súdom

15. apríl 2010

.týždeň: Nechceme mať z justície skládku!

Navigácia