Výzva na objasnenie pôvodu tiel vystavovaných v rámci The Human Body Exhibition v Bratislave

Na základe dole uvedených skutočností vznikajú vážne pochybnosti o pôvode tiel, ktoré sú súčasťou výstavy The Human Body Exhibition v Bratislave. Vystavované telá podľa uvedených správ môžu patriť ku zraniteľným skupinám v Číne – disidentom, politickým väzňom a praktizujúcim Falun Gongu.

Aby sme túto možnosť vylúčili, chceli by sme vyzvať organizátorov výstavy The Human Body Exhibition v Bratislave, aby hodnoverne deklarovali pôvod tiel použitých pre výstavu a aby predložili súhlasy ich darcov.

Takisto by sme chceli organizátorov výstavy požiadať o zverejnenie podrobností o „organizovanom vládnom procese“ darovania tiel, ktoré má dostupné.

Fakty o výstavách tiel vo svete

Vo Francúzsku bola výstava „Our Body“ v septembri 2010 zakázaná, lebo porušovala francúzsky občiansky zákonník. Ľudskoprávne organizácie argumentovali, že vystavované telá sú tak dobre zachované, že museli byť dodané len krátko po smrti. Navyše telá neniesli žiadne vážne patologické známky príčin smrti. Kritici výstavy tvrdili, že telá pravdepodobne patrili bývalým čínskym väzňom odsúdeným na smrť. Francúzsky organizátor výstavy nebol schopný lekársky hodnoverne dokázať, že čínska skupina, ktorá poskytla telá, ich nenakúpila z väzení. (zdroj)

V Izraeli 3. septembra 2012 nariadil najvyšší súd výstavu Bodies organizátorom zatvoriť. V rozsudku Najvyššieho súdu sa píše, že výstava prezentuje telá a časti tiel bez dokladu o súhlase zosnulého alebo jeho rodiny s vystavovaním tiel. Keďže telá pochádzajú z Číny, je tu určitá obava, že môžu pochádzať z väzňov, vrátane väzňov svedomia, ktorí mohli byť umučení na smrť alebo zabití. (zdroj)

V New Yorku v roku 2008 vyšetrovanie generálneho prokurátora Andrewa Cuoma ukázalo, že organizátor výstavy „Bodies: The Exhibition“ nebol schopný preukázať príčinu smrti alebo pôvod zosnulých. Súd v New Yorku nariadil umiestniť pri vstupe na výstavu, na webe a v reklamných kampaniach upozornenie, že „(vystavovateľ) nie je schopný potvrdiť, že telá a vystavované časti neboli, alebo nepatrili, čínskym väzňom, ktorí mohli byť obeťami mučenia a popráv.“ (zdroj)

V čínskej provincii Liaoning, v okolí mesta Dalian, sa nachádzajú najznámejšie továrne na telá používané pre výstavy. V médiách boli vyjadrené domnienky o tom, že manželka zosadeného vysokého čínskeho funkcionára Bo Xilaia bola zapojená do obchodu s telami a že väčšina tiel dodaných do tovární na telá v Daliane pochádzala od praktizujúcich Falun Gongu. Hoci čínske zákony nedovoľujú obchod s ľudskými telami, okrem špeciálnych okolností, vtedajší guvernér provincie Liaoning Bo Xilai a jeho žena boli v pozícii zabezpečiť potrebné dokumenty (využitím inštitútu tzv. „nevyžiadaných tiel“) (zdroj)

Americký investigatívny novinár E. Gutman predpokladá, že v rokoch 2001 až 2008 sa stalo obeťami ilegálneho odberu orgánov až 65.000 praktizujúcich meditačnej praxe Falun Gong. Jedno z hlavných centier obchodu s orgánmi bola provincia Liaoning. (zdroj)

Kanaďan David Kilgour vo svojej správe hovorí, že zdroj pre 41.500 transplantácii v Číne v rokoch 2000 až 2005 je nevysvetlený a upozorňuje na to, že tieto orgány mohli pochádzať z praktizujúcich Falun Gongu. V jeho správe sa uvádzajú aj svedectvá o Sujiatun-e, údajnom koncentračnom tábore v provincii Liaoning, kde dochádzalo k odberom orgánov.(zdroj)

Veľmi ľahko zneužiteľným je taktiež inštitút tzv. nevyžiadaných tiel, ktoré si po úmrtí nevyžiadala rodina zosnulého, alebo identita zosnulého známa nebola. Mnohé výstavy tiel uvádzajú, že ich exponáty pochádzajú z takýchto tiel.

V Číne je však pomerne bežnou praxou, že o poprave väzňa sa jeho rodina ani neinformuje, obzvlášť u politických väzňov. Nemenej početné sú taktiež prípady, keď neoprávnene zadržiavaní ľudia taja svoju skutočnú identitu, aby ochránili svojich príbuzných. Existujú teda dôvodné podozrenia, že mnoho nevyžiadaných tiel pochádza práve od popravených politických väzňov.

V zmysle vyššie uvedeného si dovoľujeme ešte raz požiadať organizátorov výstavy The Human Body Exhibition v Bratislave, aby preukázali legálny pôvod vystavovaných tiel a to, že pochádzajú od dobrovoľných darcov. Chceme zabezpečiť dodržiavanie základných etických princípov a ľudských práv, ktoré sú jadrom našej slobodnej a demokratickej spoločnosti.

S úctivým pozdravom,

Marek Tatarko, Slovenská Asociácia Falun Gong
Nora Beňáková, Človek v ohrození
Ondrej Dostál, Občianska konzervatívna strana, v rokoch 2010 – 2012 podpredseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny
Gabriela Kiššová, občianska aktivistka
Ivan Kuhn, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika

V Bratislave dňa 9. október 2012.

Navigácia