Zápas o slobodu v Číne si zaslúži našu podporu

Čína si zaslúži rešpekt. To však neznamená, že je nekritizovateľná.

Pred niekoľkými dňami sme zaslali do nórskeho Osla nomináciu čínskeho politického väzňa Liu Siao-poa na Nobelovu cenu za mier za rok 2010. Je to ocenenie muža, ktorý v najväčšej krajine sveta, v podmienkach politického útlaku inicioval jedinečnú občiansku iniciatívu – manifest Charta 08.

Manifest symbolicky vyhlásili na Deň ľudských práv v decembri 2008. Hlási sa k inšpirácii československým disidentským hnutím a Chartou 77, vyzýva na politické reformy, rešpektovanie medzinárodných dohôd o ľudských právach, ochranu vlastníckych práv a životného prostredia, federatívne usporiadanie Číny a riešenie vzťahov s menšinami a Taiwanom. Napriek represii úradov 10-tisíc Číňanov našlo odvahu dokument podpísať.

Na zastrašenie ostatných bol jej najznámejší protagonista a spoluautor, 54-ročný literárny kritik Liu Siao-po, v decembri 2009 odsúdený na 11 rokov väzenia. Rýchly súdny proces sa konal na Vianoce, keď sa ľudia v mnohých krajinách sveta väčšmi sústredili na sviatky ako na politiku. Liu Siao-po sa proti rozsudku odvolal – no k jeho zmierneniu, ako aj k ochrane ďalších aktivistov Charty 08, už teraz môže pomôcť len medzinárodná publicita.

Nezamieňajme rešpekt s ústupkami

O to sa usiluje aj naša iniciatíva. Zrodila sa v spolupráci s českými senátormi, zástupcami českých mimovládnych organizácií a niekdajšími predstaviteľmi disentu na čele s Václavom Havlom. Sme veľmi radi, že nás podporilo päťdesiatjeden poslancov a poslankýň Národnej rady SR, čím nominácia Liu Siao-poa dostala významnejšiu váhu aj z hľadiska pravidiel nórskeho Nobelovho výboru. Prispelo k tomu aj tridsať ďalších osobností slovenského spoločenského, umeleckého a občianskeho života, ktorých zoznam prináša internetový denník www.changenet.sk, kde nomináciu možno podporiť.

Je vcelku logické, že na zozname podporovateľov z Prahy nechýbajú známi politici z rôznych častí politického spektra, predovšetkým tí so silným zahraničnopolitickým profilom (Alexandr Vondra z ODS, Petr Pithart z KDÚ-ČSL, Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek z ČSSD). Zoznam podporovateľov zo Slovenska takisto obsahuje úctyhodné mená, ale len z radov dnešnej opozície.

Ako nedávno napísal týždenník Economist, rešpekt voči Číne ako ekonomickej superveľmoci si nemožno zamieňať s ústupkami voči jej pohľadu na svet, najmä ak politické vedenie Číny nekompromisne posiela svojich intelektuálov, umelcov a blogerov na dlhoročné tresty do väzenia.

Čínski predstavitelia podľa svojich vlastných slov prikladajú význam vzťahom s Európskou úniou. Tieto vzťahy je možné rozvíjať aj pri súčasnom rešpektovaní vzájomných rozdielov. Slovensko môže uznávať dôležitú úlohu Číny na medzinárodnej scéne a súčasne môže pripomínať hodnotovú orientáciu Slovenskej republiky, ako aj celkový súlad slovenskej zahraničnej politiky s politikou a postojmi Európskej únie, ktorá vyjadrila hlboké znepokojenie nad uväznením Liu Siao-poa.

Ako sa minulý týždeň v Bratislave zhodli aj slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák s námestníkom svojho čínskeho partnera Zhangom Zhijunom, tieto rozdiely nemusia byť prekážkou na zintenzívnenie ekonomických vzťahov.

Trvalá agenda

Ľudské práva sú nedeliteľné. Pred dvadsiatimi rokmi sme u nás vyšli do ulíc, aby sme vyjadrili vôľu po zmene režimu. Pre nás udalosti roku 1989 dopadli priaznivo, ale pre Liu Siao-poa a tisícky ďalších, ktorí na námestí Tien­an­men požadovali politické reformy, bolo všetko inak. Tvrdé potlačenie protestov otriaslo nádejami miliónov Číňanov na lepšiu budúcnosť.

Prípad Liu Siao-poa je spojený aj s našou nedávnou históriou. Je len prirodzené, že sa oň zaujíma česká i slovenská občianska a zahraničnopolitická komunita. Veríme, že dôstojná obhajoba ľudských práv vo svete bude trvalou oficiálnou agendou slovenskej zahraničnej politiky, ktorá sa môže oprieť o naše historické tradície i o presvedčenie o sile slobodných jednotlivcov meniť pomery okolo seba – dnes v Číne, tak ako pred rokom 1989 v bývalom Československu. V súlade s tým očakávame, že Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pekingu bude osudy predstaviteľov Charty 08 pozorne sledovať.

Milan Nič, Nadácia Pontis

Martin Bútora, Inštitút pre verejné otázky

Gabriela Šuvadová, OZ Človek v ohrození

Ondrej Dostál, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika

Článok bol publikovaný v denníku SME dňa 8. februára 2010.

Navigácia