Čo radím mladým

V posledných rokoch rozdávam mladým ľuďom rôzne rady. Zvyčajne začínam takto: „Mám trochu čudný pocit, keď vám hovorím, ako naložiť so svojím životom, no keďže som plešatý, je vám azda jasné, že som starší a dosť ustarostený.“

V tomto článku chcem svoje odporúčania zhrnúť a robím tak s presvedčením, že tieto ekonomicky konzervatívne tipy fungujú za každých okolností. Musím však zdôrazniť, že sú mimoriadne dôležité práve v tejto neveselej ére západnej ekonomiky.

.viac si odkladajte

Každý vie, že ak má človek dosť rozumu a disciplíny, aby si sporil na budúcnosť, bude mať napokon trvalo vyššiu životnú úroveň. Ako neraz hovoril Albert Einstein, najväčšou silou vo vesmíre je zložený úrok.

Mimochodom, ľudia by si nemali robiť výčitky, ak viac sporia, aj napriek tomu, že mainstreamoví ekonómovia teraz nad sporiteľmi zalamujú rukami. Vďaka sporeniu môže totiž svoju životnú úroveň zvýšiť každý. Inými slovami, nepredstavujte si to tak, že ak si Alice odkladá zo svojho príjmu vyššie percento na lepšiu budúcnosť, existuje ktosi iný, povedzme, Bruce, ktorý sa pre toto jej počínanie ocitne hlbšie v priepasti dlhov a v budúcnosti mu životná úroveň klesne.

V momentálnej recesii je sporenie ešte dôležitejšie ako inokedy. Treba sporiť viac. Presne v protiklade ku keynesovským výstrahám. Ak budú domácnosti i firmy viac sporiť, výsledkom bude práve urýchlenie obnovy ekonomiky.

.nájdite si viac zdrojov príjmu

Kto počuje radu, že má viac sporiť, zvyčajne pomyslí na znižovanie výdavkov – napríklad, že nemá obedovať v reštaurácii, ale priniesť si do práce sendvič z domu a podobne. Iste, znižovanie výdavkov, ktoré nie sú nutné, predstavuje jednu z možností, ako zvýšiť úspory. Najmä ak niekto žije nad pomery a rozhadzuje aj tie peniaze, ktoré nemá. Ale ja hovorím predovšetkým o inom.

Ak chce človek každý mesiac usporiť o niečo viac, najlepšie bude, ak zvýši svoj príjem, nie zníži výdavky. Najmä u mladých možno ani veľký priestor na znižovanie výdavkov nie je. V podstate však niet hraníc, za ktorými by už nemohli zvýšiť svoj príjem. A nemyslím si ani to, že žena, ktorá momentálne pracuje v kancelárii, by mala ešte k tomu večer začať pracovať ako čašníčka. Mám na mysli radu, že mladí ľudia by sa mali vrhnúť na podnikanie. Mladí by si nemali hľadať ďalších šéfov, ale aspoň do istej miery sa osamostatniť a šéfovať si sami.

Možno to niekoho vyplaší. No všimnite si, že mnohí mladí už podnikajú a ani si to neuvedomujú. Každý, kto stráži susedom deti alebo kosí trávnik, je podnikateľ. Takíto mladí si musia hľadať zákazníkov (zvyčajne dobrým chýrom) a poskytovať službu, za ktorú dostávajú priamu platbu. Presne to robí podnikateľ. Niektorí študenti sa ma pýtajú, akú firmu si majú založiť. Odpovedám krátko: „Neviem, na to musíte prísť vy.“ Podnikateľ sa poobzerá a objaví produkt alebo službu, ktoré ľuďom teraz chýbajú a za ktoré by ľudia boli ochotní platiť v takom množstve, aby sa podnikateľovi vyplatilo poskytovať ich. Stojí za to venovať sa viacerým „projektom“, pokiaľ je každý z nich samostatný a nehrozí, že vám pohltí priveľa času. Možno uplynie dlhšie obdobie a prebehne dosť pokusov, kým človek získa zručnosti, sebavedomie a vedomosti o dopyte, a kým narazí na niečo naozaj ziskové.

Hľadať nové zdroje príjmov je vždy dôležité, v súčasnej situácii je to však dôležité priam životne. Ani ten, kto má „dobrú stálu prácu“, si nemôže byť istý, či ju o rok ešte bude mať. Mladý človek, ktorý sa do víkendového biznisu pustí teraz, môže v prípade, že o hlavný príjem príde, tento biznis rozšíriť. Lenže ak sa do podnikania pustí dajme tomu až o rok, keď nezamestnanosť vzrastie na nejakých 12 percent, bude mať asi o toľko percent väčšiu konkurenciu nezamestnaných. Preto je lepšie dať svoje malé podnikanie do pohybu už teraz, počas víkendov či iných voľných dní, aby mal malý podnikateľ už vybudovanú solídnu zákaznícku bázu, až sa ekonomika znovu prepadne.

.predajte televízor

Najlepší tip, aký môžem niekomu dať v súvislosti s vytváraním nových príjmov, je tento: Predajte každý televízor, ktorý v dome máte. Ja som sa televízora zbavil ešte na vysokej, počas jedného z mojich mnohých sťahovaní. Spočiatku som trpel abstinenčnými symptómami, teraz by mi však prišlo zle, keby mi niekto televízor zase nasťahoval do domu. Televízor by mi nepredstaviteľne zničil tvorivosť. Ak máte obľúbený program, môžete ho pokojne pozerať aj na počítači.

.pripravte si rezervný fond

Ak vie človek mesačne ušetriť o niečo viac, ako má tie úspory použiť? Prvým krokom je vytvoriť si rezervný fond: dať dokopy aspoň takú sumu, akú mesačne potrebujete na životné náklady, v hotovosti. Tento fond si môžete odložiť podľa toho, čo uprednostňujete: doma do plechovky, do banky na bežný účet alebo do banky na sporiaci účet.

Prečo to robiť? Aby ste sa zbavili návyku žiť „od výplaty k výplate“. Taký životný štýl je nanič z troch dôvodov: človek je zraniteľný pri najmenšom výkyve. Už jeden nečakaný výdavok mu naruší finančnú stabilitu. Okrem toho vám rezervný fond umožní vyčkať a vyplatiť účty naraz, prípadne nadvakrát. Tým ušetríte čas. A tretí dôvod je, že ak niekto podniká a navykol si žiť „od výplaty k výplate“, len čo zarobí toľko, že má na mesiac zabezpečené živobytie, pokojne „vypne“.

.dávajte na charitu

Nevyzerá to logicky, ale keď nábožný človek dáva peniaze svojej cirkvi (alebo keď neveriaci človek venuje peniaze na charitu), každý mesiac má akosi viac peňazí. Prečo? Ak niekto dáva „desiatok“ – teda ak má každomesačný záväzok odovzdať isté percento príjmu svojej cirkvi – , núti ho to udržiavať si financie v poriadku. Po druhé, ak človek myslí aj pri peniazoch na iných ľudí, je preňho ľahšie konať „zodpovedne“: vyhýbať sa impulzívnym nákupom a vykonávať prácu navyše, ktorá mu zabezpečí zvýšenie príjmu.

.eliminujte dlh s premenlivou úrokovou sadzbou

Ak má človek v rukách slušnú sumu v hotovosti, myslím, že by si mal dať ďalší cieľ: čo najrýchlejšie sa zbaviť dlhu s premenlivou úrokovou sadzbou. Najlepším príkladom takéhoto dlhu je dlh z kreditných kariet, pri ktorom je ročná miera preplatenia neuveriteľne vysoká. Ak totiž padne dolár (ako predpovedá veľa ekonómov rakúskej školy) mnohí ľudia, ktorí sa dosiaľ nazdávali, že finančne sú v poriadku, si vyrobia problémy. Netvrdím, že máte hneď vyplatiť istinu – skúste si dlh s premenlivou úrokovou sadzbou transformovať na dlh s fixnou sadzbou.

.obstarajte si zlaté a strieborné mince

Keď si už mladý človek nahromadil aspoň jednomesačný rezervný fond v hotovosti a eliminoval dlhy s premenlivou úrokovou sadzbou, myslím, že mesačné úspory môže využiť aj na nákup zlatých a strieborných mincí – a nemusia to byť hneď zberateľské kúsky.

Iste ste si všimli, že vyššie uvedené tipy sú, takpovediac, produktom sedliackeho rozumu, ktoré by fungovali v každom prostredí. Osobitne sú však dôležité pre mladých ľudí v terajšej situácii, do akej upadla ekonomika.

A chcem ešte zdôrazniť, že v žiadnej z uvedených oblastí nie som sám dokonalým vzorom. Vlastne dokážem písať o týchto témach z prvej ruky, pretože som na vlastnej koži zažil, čo sa stane, ak človek spomínané pravidlá nerešpektuje. Takže, ak nechcete predčasne oplešivieť od starostí, začnite sa riadiť mojimi odporúčaniami.

Autor spolupracuje s Ludwig von Mises Institute.

Na pozvanie KI v dňoch 26. a 27. septembra 2011 prednášal v Bratislave a Banskej Bystrici v rámci cyklu CEQLS. Viac o prednáške, vrátane videozáznamu a prezentácie, nájdete na webstránke KI tu.

Článok bol pôvodne uverejnený na webstránke Mises Daily dňa 12. septembra 2011.

Preklad článku bol publikovaný v týždenníku .týždeň dňa 26. septembra 2011.

Navigácia