Ficov výjazdový cirkus

flickr.com

Betliar, Sobrance, Tisovec, Čierny Balog, Martin, Brezno, Humenné, Prievidza a Topoľčany. Také sú doterajšie zastávky Ficovho výjazdového vládneho cirkusu. Regióny sú to veru rôzne.

Predstavte si región, v ktorom nenájdete ani kilometer diaľnice či rýchlostnej cesty. Región, do centra ktorého nevedie ani len elektrifikovaná železničná trať. Región, v ktorom by ste márne hľadali veľkolepý priemyselný park, veľkého zahraničného investora a za ním sa plaziace investičné stimuly. Región, v ktorom postupne zakapali veľké závody zamestnávajúce stovky ľudí, keďže o ich zastaraný výrobný program s nízkou produktivitou práce a socialistickým plánovaním v reálnom trhovom prostredí nebol záujem. Región, v ktorom žije početne významná rómska komunita. Región, ktorý sa nachádza na východe Slovenska.

No skrátka, už len z tohto popisu je jasné, že ide o ukážku tzv. „znevýhodneného“ regiónu. Takýto región existuje – je ním okres Stará Ľubovňa. No napriek všetkým týmto regionálnym disparitám má jednu „chybičku“ – miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Stará Ľubovňa dosiahla v júni 2008 len 6,97 percenta. Teda menej, než je priemer za Slovensko. Nižšiu nezamestnanosť na východe dosahujú už len tri zo štyroch mestských okresov, na ktoré sa delí metropola východu Košice, a okres Poprad. Je to zázrak?

Pocit zodpovednosti

Nie, vôbec nie. Ľudia okolo Starej Ľubovne sú celé generácie zvyknutí, že prácou živia rodinu, a že ak treba, za prácou sa i odchádza. Vysťahovalectvo do iných krajín Európy či USA tu bolo začiatkom minulého storočia súčasťou života. No ani desaťročia budovania komunizmu a násilnej kolektivizácie realizovanej kolegami premiéra Fica – súdruhmi z Komunistickej strany Slovenska – nedokázali rozvrátiť v tamojších ľuďoch pocit zodpovednosti za seba a svoju rodinu.

A tak i dnes mnohí z nich za prácou odchádzajú, alebo si zakladajú živnosti a malé firmičky, ktoré ich živia, a to všetko bez veľkých milodarov od vlády v podobe stimulov či miliónov z rezervy vlády. Navyše nezamestnanosť v okrese by bola ešte výrazne nižšia, keby sa našlo riešenie problému dlhodobo nezamestnaných, zväčša Rómov, ktorým by i vláda mohla pomôcť naučiť sa, že pláca prichádza za prácu, a že nie len sociálnymi dávkami sociálneho štátu je človek živý.

Permanentná kampaň

Ficova vláda s premiérom na čele chodí po Slovensku a zo štátneho rozpočtu, z rezervy vlády a rezervy premiéra rozdáva na „projekty“ samosprávam a ďalším ako zo svojho. Fico a jeho Smer si tak robia permanentnú volebnú kampaň, ktorú platia z našich peňazí. A my sa len pozeráme, ba čo viac, podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky mu za to významná časť občanov i tlieska. No za čo? Peniaze daňovníkov by sa mali prerozdeľovať spravodlivo podľa objektívnych kritérií, nie uplácať nimi kade-tade tých, ktorí sú nám po vôli.

Pán premiér, i ľudia v okrese Stará Ľubovňa platia dane a majú nárok na porovnateľnú infraštruktúru ako ľudia v iných regiónoch, nedajbože dopustiť na tie, ktoré ste už navštívili. No ľudia na severnom Spiši nečakajú so založenými rukami, kým ich prídete spasiť, nenatŕčajú k vám dlane, i preto je tam nezamestnanosť relatívne nízka. Ľudia sa tam totiž starajú o seba a svoje rodiny sami, zodpovedne. A mnohí, nielen v Starej Ľubovni, to zvládnu isto i naďalej i bez vašej almužny, ktorú po cestách, kadiaľ premáva váš výjazdový vládny cirkus, trúsite okolo seba.

Článok bol publikovaný v denníku SME dňa 22. júla 2008.

Navigácia