Ľudské práva sú ohrozované celý rok

10. decembra 2007 sme vo Vyhlásení ku Dňu ľudských práv opísali prípady porušovania ľudských práv zo strany zákonodarcov a exekutívnych orgánov. Mnohí si myslia, že zbytočne strašíme a počujeme rásť trávu. Veď sú tu demokratické pomery, tak čo sa plašíme.

Lenže porušovanie ľudských práv sa začína spúšťať ako lavína. My vieme, koľko autoritárskych a totalitných štátov vzniklo z demokratických pomerov a ako výsledok demokratických volieb. Vieme, že stav spoločnosti a demokracie treba vždy pomeriavať mierou slobody, ktorú zaručuje. Preto nás znepokojujú sústavné pokusy vládnych strán systematicky porušovať ľudské práva, ísť ustavične za hranicu toho, čo politická moc v slobodnom štáte smie a nesmie. Dnešná politická moc siaha občanom na vlastníctvo, vyhráža sa médiám, kriminalizuje politickú opozíciu, mláti ochrancov životného prostredia, porušuje domovú slobodu, pravidlá vyšetrovania a uvaľovania väzby, osočuje a vyhráža sa. Mafiáni si žijú beztrestne na slobode a nevinní občania sú prenasledovaní. V poslednom čase začína vládna moc obmedzovať jadro základných ľudských práv. Patrí k nim sloboda združovania, ktorú sa chystá obmedziť nový zákon o spolkoch, chystá sa tlačový zákon, ohrozujúci slobodu názorov, vládna moc uvažuje, ako obmedziť slobodný prístup k informáciám, začína siahať na slobodu vzdelávania, vracia sa k ideologizovaniu kultúry.

Súčasná moc sa pritom netají tým, že tak postupuje cieľavedome, že chce politicky a mocensky obsadiť štát vo všetkých sférach od štátnej správy cez podnikanie až po médiá, že chce mať znovu pod kontrolou celú spoločnosť, ktorej chce nariaďovať a prikazovať, čo smie a čo nesmie. Počíta s tým, že občan si nevšimne, že je rozdiel medzi štátom, v ktorom platia základné ľudské práva a štátom, kde politická moc práva milostivo povoľuje alebo nemilosrdne zakazuje.

Ľudské práva nie sú vecou jedného dňa. Tak ako ich vládna moc celý rok porušuje, tak ich občianska spoločnosť musí celý rok ochraňovať. Podpis pod Vyhlásenie ku Dňu ľudských práv nie je na jeden deň. Svojím podpisom a sústavným zápasom proti porušovaniu ľudských práv vytvárame hrádzu proti spupnosti a arogancii moci, ktorá si myslí, že si môže robiť, čo chce. Opája sa vlastnou mocou a demagógiou. My jej však hovoríme, že uzurpovanie moci vedie na smetisko dejín. Ak ale nemá pritom napáchať nenapraviteľné škody, musí byť počuť každý hlas.

Autor je prezident KI. Článok bol pôvodne publikovaný na www.changenet.sk.

K signatárom vyhlásenia sa môžete pridať i Vy, a to na stránkach change|net.sk tu.

Vyhlásenie ku Dňu ľudských práv bolo prezentované na stretnutí Ľudské práva tu a teraz, ktoré organizoval KI. Viac informácií o akcii a súvisiace mediálne výstupy nájdete tu.

Navigácia