Nehorázny návrh poslanca Fecka

Už tretie volebné obdobie v rade sa Martin Fecko (OĽaNO) ako poslanec parlamentu snaží predkladať návrhy na zmenu procesov, ktoré vedú k deleniu obcí a najmä miest. Kým z pozície opozičného poslanca opakovane neuspel, teraz hrozí, že ako poslanec vládnucej koalície môže mať šancu.

Chotár obce Nižná Šebastová, okres Prešov. Slovensko.
Chotár obce Nižná Šebastová, okres Prešov. Slovensko | Zdroj: Jozef Kotulič

Pán poslanec Fecko v dôvodových správach zamlčiava, že zmena, o ktorú sa dlhé roky snaží, pramení z jeho osobného záujmu, aby sa Nižná Šebastová, v ktorej poslanec žije, mohla odčleniť od mesta Prešov. V minulosti boli jeho návrhy šité práve na prípad Nižnej Šebastovej, keďže v podmienkach pre odčleňovanie obcí sa uvádzala aj špecifická dĺžka spoločnej hranice odčleňovanej obce s doterajšou obcou či podmienka, aby cesta spájajúca odčleňovanú časť obce s obcou, ktorej je súčasťou, viedla cez inú obec. A to je prípad mesta Prešov, jeho časti Nižná Šebastová a obce Ľubotice, ktorá – na rozdiel od Nižnej Šebastovej – v 90. rokoch využila možnosť odčleniť sa od mesta Prešov. Nebolo by prekvapením, ak by bol poslanec Fecko vo svojej snahe úspešný, vidieť ho, ako kandiduje v najbližších komunálnych voľbách za starostu Nižnej Šebastovej, a to z pozície otca znovuzakladateľa obce.

Ak tento návrh prejde prvým čítaním, po dvoch dekádach konsenzu o tom, že by sa nemalo uľahčovať ďalšie drobenie obcí (máme ich cca 2900), dôjde v tomto k zmene – a to, k akej významnej, rozhodne až druhé čítanie a prípadné pozmeňujúce návrhy. Táto zmena bude v protismere k tomu, čo na Slovensku potrebujeme – teda realizovať reformy smerujúce k združovaniu výkonu samospráv.

Viac v článku publikovanom v Denníku N dňa 18. marca 2022 tu.

Navigácia