Ondrej Dostál: Polícia nás nebránila

Zvolávateľ slovenského protestu za ľudské práva v Číne Ondrej Dostál skončil v cele. Za to, že sa ozval pri tvrdom zatýkaní mladého aktivistu (viac informácií o proteste tu).

Čo sa udialo pred prezidentským palácom?

Videl som, ako sa opakovane snaží skupinka našich aktivistov rozprestrieť plagát s nápisom Ľudské práva v Číne a organizovaná skupina Číňanov vždy rozprestrela svoj transparent pred tým ich, aby ho nebolo vidieť. Keď slovenskí aktivisti žiadali políciu, aby zasiahla a umožnila im vyjadriť svoj názor, tá nereagovala. Potom som videl, ako sa policajti pokúšajú odviesť jedného z aktivistov dosť brutálnym spôsobom. Snažil som sa tomu zabrániť a pri tej príležitosti rovno odviedli aj mňa.

Máte pocit, že polícia zasahovala rovnako proti Číňanom ako proti aktivistom za ľudské práva?

Foto_Ondrej Dostál po zákroku slovenských policajtov Zdroj_www.sme.skVôbec nereagovali na naše podnety. Polícia nebránila právo slovenských občanov vyjadriť vlastný názor. Zasahovala viac proti nim.

Ako to pokračovalo na policajnej stanici?

Zatiaľ sa ma nikto nič nepýtal. Bol som za mrežami, ale ešte som nebol vypočutý. Neviem vôbec, či budem vypovedať ako poškodený alebo ako predvedený. Predviedli aj mladého aktivistu Roberta. V druhej cele bol Michal Havran mladší, jeden príslušník Falun Gongu a jeden ortodoxný žid. Už mi volal aj bývalý minister vnútra Vladimír Palko i súčasný minister Robert Kaliňák, čo sa stalo a či som v poriadku.

Martina Kováčová, rozhovor bol uverejnený dňa 18. júna 2009 v denníku SME a spolu s ďalšími súvisiacimi informáciami ho nájdete tu.

.týždeň: Video: Čínski komunisti útočia na slovenských aktivistov. Polícia zráža na zem Ondreja Dostála a nasadzuje mu putá Spustiť video

Navigácia