Dnes sa v Rožňave konal ďalší z workshopov, ktoré realizuje Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (KI) v rámci projektu Právo na dobrú samosprávu.
Po Vinodole a Lúčkach išlo v poradí o tretie stretnutie s občanmi, ktorí sa aktívne zaujímajú o dianie v miestnych samosprávach.
Na úvod workshopu členovia projektového tímu KI Ondrej Dostál a Ivan Kuhn účastníkom bližšie predstavili projekt Právo na dobrú samosprávu, ktorého cieľom je prepojiť a informačne podporiť aktivity mimovládnych organizácií a lokálnych občianskych iniciatív zamerané na kontrolu samosprávy a uplatňovanie ľudských a občianskych práv vo vzťahu k samospráve (právo na informácie, petičné právo, právo zúčastňovať sa na správe veci verejných).
Analytik KI Ivan Kuhn, ktorý pôsobí tiež ako poslanec mestského zastupiteľstva v Rožňave, poukázal nielen na príklade vybraných obcí a miest regiónu Gemera na dobré a zlé príklady informovania verejnosti, otvorenosti a zverejňovania informácií samosprávami.
Kuhn na workshope prezentoval čerstvé skúsenosti s reakciami samospráv na žiadosti adresované na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. „V nejednej samospráve pracovníci obecných úradov úplne zbytočne márnia svoj čas skenovaním dokumentov, ktoré sú v elektronickom formáte k dispozícii na webstránke ich obce namiesto toho, aby na ne korektne žiadateľa odkázali a zároveň ich tým poskytli v ako-tak otvorenom formáte, “ zmienil sa Kuhn.
V rámci úvodného bloku vystúpil i Vladimír Špánik, predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS), ktorý hovoril o tom, akým problémom čelia aktívni občania v strete s našimi samosprávami a ako týmto ľuďom môže pomôcť pri hájení si práv projekt Právo na dobrú samosprávu.
V ďalšej časti workshopu predstavil Ondrej Dostál dva vzorové modelové dokumenty, ktoré majú za cieľ pomôcť samosprávam lepšie informovať verejnosť o svojej činnosti a vytvoriť podmienky pre reálne ovplyvňovanie činnosti samosprávy zo strany občanov. Ide o Pravidlá zverejňovania informácií prostredníctvom internetovej stránky obce a Všeobecne záväzné nariadenie obce o niektorých podmienkach účasti obyvateľov obce a ďalších osôb na samospráve obce.
Nielen o práve na informácie, slobodnom prístupe k nim a praxi z pohľadu žiadateľov i z pohľadu samospráv ako povinných osôb diskutovali s účastníkmi Ondrej Dostál a Vladimír Pirošík, právnik dlhé roky spolupracujúci s Transparency International Slovensko, ktorý je zároveň poslanec mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici.
V diskusii sa nevyhli ani opakovaným snahám vlády a samospráv o paralyzovanie infozákona, ktoré hrozí vždy, keď sa ohlasuje jeho novelizácia.
Ivan Kuhn | Ondrej Dostál
Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
V Rožňave dňa 23. marca 2013.
Realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za~obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedný Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika, n. f.