Alternatívy politického a ekonomického vývoja Európy

Conservative Economic Quarterly Lecture SeriesKonzervatívny inštitút M. R. Štefánika organizoval dňa 8. decembra 2005 ďalšiu z cyklu prednášok v rámci Conservative Economic Quarterly Lecture Series (CEQLS) na tému

Alternatívy politického a ekonomického vývoja Európy

prednášal významný americký ekonóm William A. Niskanen, ktorý navštívil Slovensko na pozvanie Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Moderoval Peter Gonda, ekonomický analytik KI William A. Niskanen je od roku 1985 riaditeľom Cato Institute, jedného z najvýznamnejších think-tankov v USA. Predtým pôsobil ako predseda výboru ekonomických poradcov prezidenta Ronalda Reagana.

Skúsenosť z realizovania ekonomickej reformy, známej pod názvom „reagonomics“ využil v roku 1988 na napísanie knihy Reagonomics: An Insider´s Account of the Policies and the People a na časté prezentovanie politiky „reagonomics“ v médiách. Viaceré vystúpenia Williama A. Niskanena v CNN či CNBC si môžete pozrieť tu.

William A. Niskanen má praktické skúsenosti aj z podnikovej sféry, keďže zastával funkciu ekonomického riaditeľa Ford Motor Company. Má tiež dlhoročné vedecké a pedagogické skúsenosti. Bol profesorom ekonómie na Univerzite v Berkeley a napríklad na Univerzite v Chicago získal ocenenie za celoživotnú prácu. Je autorom mnohých teoretických diel, predovšetkým o úlohe vlády v spoločnosti, o verejných financiách, o menovej politike a o ekonomických aspektoch americkej a európskej ústavy. Jeho najznámejšie práce o byrokracii Bureaucracy and Representative Government z roku 1971 a Bureaucracy and Public Economics z roku 1994 patria medzi popredné v Cato Instituteekonomickej teórii v tejto oblasti. Medzi ďalšie známe diela Williama A. Niskanena patria aj tie, ktoré napísal ako riaditeľ Cato Institute: Autocratic, Democratic, and Optimal Government a After Enron: the Lessons for Public Policy.

Prednášku v pôvodnom znení v anglickom jazyku vo formáte PDF si môžete stiahnuť tu a jej preklad do slovenského jazyka nájdete vo formáte PDF tu.

Rozhovor, ktorý William A. Niskanen na tému “Politický a ekonomický vývoj Európy” poskytol spravodajskej televízii TA3, nájdete vo videoarchíve tu.

Výstupy z tlačovej konferencie a prednášky Williama Niskanena uverejnili nasledovné médiá:

8. december 2005

tvojepeniaze.sk: Niskanen: USA sa môžu učiť od SR

9. december 2005

TASR/HNonline.sk: Niskanen: Reformy na Slovensku si zaslúžia pochvalu

11. december 2005

Profini.sk: William A. Niskanen o vývoji v Európskej únii

12. december 2005

.týždeň: Cato u nás

14. december 2005

Domino fórum: Eurozónu čo najneskôr?

15. december 2005

Trend: Európska menová únia sa do desiatich rokov rozpadne (Rozhovor s Williamom Niskanenom)

Zimná prednáška CEQLS 2005 sa konala i vďaka podpore nadačného fondu Europe&Democracy Europe&Democracy

Mediálnym partnerom zimnej prednášky CEQLS bol týždenník TREND

TREND - Týždenník o ekonomike a podnikaní

 

 

 

Navigácia