Roland Vaubel: Prečo by Európa nemala byť centralizovaná

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika s podporou hlavného partnera Nadácia Tatra banky organizoval dňa 11. júna 2012 v Bratislave a dňa 12. júna 2012 v Banskej Bystrici ďalšiu z cyklu prednášok Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/:

Prečo by Európa nemala byť centralizovaná

Prednášal:

Roland Vaubel

profesor ekonómie na Universität Mannheim (Nemecko)

Moderoval:

Peter Gonda, riaditeľ KI a koordinátor projektu CEQLS

Výstupy:

Videozáznam prednášky a následnej diskusie s Rolandom Vaubelom v anglickom jazyku, ako i prepis jeho prednášky, nájdete nižšie:

Peter Gonda: Úvod k prednáške CEQLS, 11. jún 2012

Roland Vaubel: Prednáška CEQLS, 11. jún 2012

Roland Vaubel: Prepis prednášky CEQLS, 11. jún 2012

Roland Vaubel: Diskusia po prednáške, 11. jún 2012

O Rolandovi Vaubelovi

Roland Vaubel je profesor ekonómie na Universität Mannheim (Nemecko). Absolvoval filozofiu, politológiu a ekonómiu na University of Oxford, v štúdiu pokračoval na Columbia University v New Yorku a doktorát získal na University of Kiel v Nemecku.

Pôsobí ako profesor ekonómie na Erasmus University v Rotterdame a hosťujúci profesor medzinárodnej ekonómie na University of Chicago (Graduate School of Business). Je členom rady poradcov pôsobiacej pri nemeckom federálnom ministerstve hospodárstva.

Je jedným z redaktorov Review of International Organizations a členom redakčných rád v rámci European Journal of Political Economy, Constitutional Political Economy a tiež Cato Journal. Je taktiež členom Academic Advisory Council v londýnskom Institute of Economic Affairs.

Publikačná činnosť:

Roland Vaubel je autorom viacerých kníh, spomeňme napríklad The European Institutions As An Interest Group: The Dynamics of Ever-closer Union (2009, k dispozícii tiež v českom preklade), Europa- Chauvinismus. Der Hochmut der Institutionen (2001), Sozialpolitik fur mundige Burger: Optionen fur eine Reform (Studien zur gesellschaftlichen Entwicklung) (German Edition) (1990) či Strategies for currency unification: The economics of currency competition and the case for a European parallel currency (Kieler Studien) (1978).

Z článkov publikovaných v odborných periodikách spomeňme napríklad nasledovné:

· The Euro and the German Veto, Econ Journal Watch, Volume 7, Number 1, January 2010

· The European Constitution and Interjurisdictional Competition, in: Karl M. Meessen (ed.), Economic Law as Economic Good, Sellier 2009

· The Political Economy of Labor Market Regulation by the European Union, Review of International Organizations, Vol. 3, 2008

· A History of Thought on Institutional Competition, in: Andreas Bergh, Rolf Hoijer (eds.), Institutional Competition, Elgar 2008

· Principal-Agent Problems in International Organizations, Review of International Organizations, Vol. 1, 2006

· The Role of Competition in the Rise of Baroque and Renaissance Music, Journal of Cultural Economics, Vol. 29, Number 4, 2005

· The Future of the Euro: A Public Choice Approach, Cato Journal, Vol. 24, Nos. 1–2 – Spring/Summer 2004

Mediálne výstupy:

8. jún 2012

Konzervatívne listy: Ronald Vaubel Prečo by Európa nemala byť centralizovaná

 

 

Hlavný partner CEQLS 2012:

Nadácia Tatra banky

Partneri v Bratislave:

New Direction - Foundation for European Reform       Crowne Plaza Hotel Bratislava

Partneri v Banskej Bystrici:

iTCEF UMB New Direction - Foundation for European Reform

Mediálni partneri:

TREND - Týždenník o ekonomike a podnikaníTýždenník .týždeň

 

Navigácia