V knihe Socializmus, ekonomická kalkulácia a podnikanie je spracovaná kritická analýza socializmu v duchu subjektivistickej metodiky rakúskej ekonomickej školy a jej teórie procesov spoločenskej interakcie. Výsledkom tohto prístupu je nové ponímanie socializmu, ktoré zahŕňa jeho najvnútornejšiu podstatu: systematické inštitucionalizované donucovanie jednotlivcov ako jeho základné východisko. Takéto vyčlenenie násilnej podstaty socializmu nielen ukazuje, že tento je teoreticky nemožný, lebo je založený na intelektuálnom omyle a eticky neprijateľný, lebo ide proti ľudskej podstate, ale okrem toho aj umožňuje jednotné teoretické a oveľa plodnejšie a názornejšie spracovanie nevyhnutých dopadov rôznych typov socializmu známych z minulosti i súčasnosti (reálny, sociálnodemokratický, technokratický a podobne), čím vrhá nové svetlo na jeho historický krach, ktorý je dnes už zrejmý. Taktiež sa pristúpilo k všeobecnej revízii a prehodnoteniu teoretickej diskusie o neuskutočniteľnosti socializmu z hľadiska jeho nového ponímania, predloženého v tomto diele. Okrem toho, tento prístup sa snaží o impulz pre budúce napredovanie ekonómie ako vedy, ktorý sa môže a mal by sa premeniť v ucelenú teóriu o spoločenských dopadoch inštitucionalizovaného donucovania.
Jesús Huerta de Soto: Socializmus, ekonomická kalkulácia a podnikanie
Vydavateľ: Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Rok vydania: 2012
ISBN: 978–80–89121–17–5
Predaj knihy
Kniha Jesúsa Huertu de Soto Socializmus, ekonomická kalkulácia a podnikanie je pre záujemcov k dispozícii v priestoroch KI v Bratislave a je tiež predávaná na akciách KI.
Cena: 7 eur
Knihu si môžete zakúpiť napríklad i v nasledovných kníhkupectvách:
Objednajte si knihu na dobierku v rámci Slovenska:
Ak máte záujem objednať si knihu na dobierku poštou, oznámte nám to (spolu s Vašou poštovou adresou na doručenie) e-mailom na conservative@institute.sk – v tom prípade je cena knihy 7 eur + 4,80 eur poštovné.
Slovenský preklad knihy bol predstavený riaditeľom KI Petrom Gondom za účasti samotného autora Jesúsa Huertu de Soto v Prahe dňa 6. septembra 2012 v priestoroch CEVRO Institutu.
O knihe:
„Pôsobivá analýza toho, prečo je socializmus odsúdený na neúspech. Huerta de Soto dokazuje, že socialistickí teoretici neboli schopní vyvrátiť misesovsko-hayekovské poňatie nemožnosti ekonomickej kalkulácie v socializme, ktoré bolo prvýkrát predstavené v roku 1920. V nadväznosti na práce neskorších predstaviteľov rakúskej školy citované v knihe sa potvrdilo (nehovoriac o fiasku socialistických ekonomík na celom svete), že to bol Mises, kto naozaj vyhral slávnu diskusiu o ekonomickej kalkulácii. Huerta de Soto tiež precízne zmapoval predchádzajúce práce, napríklad Economic Calculation in the Socialist Society od Hoffa, prináša nové podnety do diskusie a vyčíta chicagskej škole neschopnosť prekonať tvrdenie Franka H. Knighta, že ‘ekonomická teória má relatívne málo čo povedať’ o probléme socializmu.“ (Laissez Faire Books, Enero de 1997, s. 32)
Alejandro A. Chafuen, prezident Atlas Economic Research Foundation
„Teoretický dôkaz Misesa, že bez súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov nie je možná racionálna ekonomická kalkulácia, je jedným z najodvážnejších a najbrilantnejších argumentov, aký bol v ekonómii vyslovený. Čitatelia Sotovej knihy sa dozvedia konkrétne zdôvodnenia pravdivosti tohto tvrdenia, ale tiež jeho význam pre pochopenie spoločenskej kooperácie v rámci ekonomického systému. Odkaz de Sota je nadčasový a obzvlášť aktuálny dnes po globálnej finančnej kríze a v čase dlhovej krízy sužujúcej Európu, keďže vedecké autority s politikmi hľadajú spôsob ako obviniť z týchto kríz kapitalizmus. Krízy však nie sú dôsledkom kapitalizmu, ale naopak, dôsledkom vládnych zásahov do trhovej ekonomiky a rozšírenej váhy a pôsobnosti vlády v ekonomike. Kľúčová doktrína ekonómie o nevyhnutných inštitucionálnych základoch na dosiahnutie výnosov zo spoločenskej kooperácie pri deľbe práce je pravdepodobne najdôležitejšou lekciou, ktorú by mali študenti spoločnosti pochopiť. Kniha Socializmus, ekonomická kalkulácia a podnikanie od Jesúsa Huertu de Sota je jasnou prezentáciou tohto argumentu, ktorú je možné nájsť bez toho, aby ste šli priamo za Misesom.“
Peter J. Boettke, profesor ekonómie a filozofie na George Mason University