.týždeň: Návrat z gréckej cesty

Prvý rozpočet vlády Ivety Radičovej je na svete. Spolu s balíčkom úsporných opatrení dáva tušiť, aký bude rok 2011, keď chce koalícia presadiť niekoľko zásadných zmien. Zdá sa, že reformátori sa vrátili. No tentoraz postupujú opatrnejšie, ako by mohli.

Ekonómovia zo think-tankov oponujú: vláda mohla ísť ďalej, aj keď sa zohľadnia politické náklady. „V rozpočte chýba politická odvaha a ochota riešiť podstatu problémov bez zvýšenia daňovo-odvodového zaťaženia,“ hovorí Peter Gonda, ekonóm Konzervatívneho inštitútu a jeden z tých, ktorí rozpočet kritizujú z pozície trhových princípov. Chápe v akom stave prebrala vláda verejné financie a priznáva, že Miklošov rozpočet je oproti Počiatkovej ére úspornejší, brzdí rast verejného dlhu a predkladá určité výdavkové úspory. No zároveň kritizuje, že sa ani neuvažovalo o možnosti skresať deficit len škrtaním na strane prebujneného štátu. Od začiatku sa hovorilo iba o kombinácii zvyšovania príjmov štátu cez vyššie daňovo-odvodové zaťaženie a šetrenia na strane vlády.

Gonda hovorí aj o premárnenej príležitosti. V ďalších rokoch sa má schodok znižovať pomalšie. A ak celkové verejné výdavky majú každý rok rásť, boj s deficitom nemožno brať celkom vážne. Ako konkrétny program možnej zoštíhľovacej kúry ponúka Peter Gonda projekt Programové vyhlásenie reformnej vlády, na ktorom sa krátko pred parlamentnými voľbami podieľali viaceré mimovládne organizácie. Radičovej kabinet by mohol prehodnotiť ďalšiu existenciu viacerých fondov a agentúr, zrušiť bonifikáciu hypotekárnych úverov, obmedziť poľnohospodárske dotácie, investičné stimuly a iné neodôvodnené podpory podnikateľským subjektom. Neposkytovanie prídavkov na deti v rodinách, ktoré na ne nie sú odkázané, by mohlo ušetriť štvrť miliardy eur. (Do)privatizáciou viacerých podnikov s majetkovou účasťou štátu by bolo možné znížiť štátny dlh a zaceliť dieru v dôchodkovom systéme. Hoci niektoré z týchto opatrení by sa nepochybne stretli s odporom, iné by pre vládu z hľadiska politického kapitálu nemuseli byť nákladné.

Čítajte ďalej v týždenníku .týždeň zo dňa 13. decembra 2010 tu.

Navigácia