Uhol pohľadu Petra Zajaca

Vitajte v paternostri slovenskej politiky! Nahor sa v ňom vezie Robert Fico, za ním jeho verní, kapitáni ťažkého priemyslu, reprezentanti nezávislej vzdelanosti a vedy, tisícročné včely, historici, hľadajúci u Fica stredovek, bývalí milci a podporovatelia Ivety Radičovej, ktorí jej odkazujú, že silnejší berie. Robert Fico drží jednu ruku na pionierskom opasku s prackou Vždy pripravený, druhú na modlitebnej knižke. Svorne sa mu tak môžu koriť cirkevné kniežatá aj vedeckí komunisti. Tým istým paternostrom odchádza nadol do prepadliska dejín Vladimír Mečiar.

Kedysi sial hrôzu. V zástupe za ním kráčali jeho verní, kapitáni priemyslu, reprezentanti vzdelanosti, vedy a športu, majitelia dejín pracovitých slovenských včeličiek. Teraz sa vyparil ako gáfor, klesá na dno paternostra, obecenstvo sa mu za svoj niekdajší strach mstí pohŕdavou nevšímavosťou. Ostali po ňom stranícke dlhy, pachuť a najvyšší súdny predseda. Jeho rukopis však sformoval dnešnú zbohatlícku, skorumpovanú, nespravodlivú, nevzdelanú, egoistickú, chorú tvár samostatného Slovenska. No a čo? Veď postavil dom, zasadil strom, zabezpečil rodinu, udelil milosť verným, a tí bystrejší, čo sa od neho včas rozpŕchli na všetky svetové strany, tiež neprerobili. Niekam to dotiahli, dvaja dokonca na prezidenta.

V paternostri sa míňajú Robert Fico na ceste hore a Vladimír Mečiar na ceste dole.Nestretnú sa. Ale pán Fico nazve cez video pána Mečiara laškovne „pánom prezidentom“ a na svoje si prídu psychoanalytici a milovníci freudovských prerieknutí. U pána Fica zapracovalo podvedomie! Nevdojak nám prezradil, že pán Mečiar je jeho vzor a že sa túži stať prezidentom tak ako kedysi on. Aj keď sa pán Mečiar prezidentom nikdy nestal, stihol toho pri jeho zastupovaní akurát dosť. Amnestoval zločin a doviedol Slovensko na pokraj studenej občianskej vojny. Žeby toto boli podvedomé dejiny Slovenska a ich posolstvo? Že nejde o Slovensko, ale o to, ako sa nabaliť a zamiesť za sebou stopy? Čudný slovenský paternoster v čudnom slovenskom roku 2014.

Autor je literárny vedec a prezident KI.

Článok bol publikovaný v týždenníku .týždeň 04/2014 dňa 20. januára 2014.

Navigácia