TREND: Multifunkční primátori

Regionálni politici a novozvolení kandidáti nevidia problém, že budú sedieť na dvoch stoličkách v parlamente aj v meste či obci. Vedia si čas zmanažovať a vidia v parlamente väčšiu šancu zviditeľniť svoj región a presadiť reformu samosprávy.

Strany sa k „viacfunkčnosti“ svojich členov stavajú rôzne. Väčšina to toleruje a dokonca podporuje. Napríklad strana Za ľudí mala na svojej kandidátke niekoľko primátorov a starostov a traja sa dokonca dostali do parlamentu. Neúspešná koalícia PS/Spolu mala v svojich radoch tiež niekoľko regionálnych politikov napríklad Katarínu Macháčkovú, primátorku Prievidze. Ostatné strany mali tiež niekoľko regionálnych politikov.

„Na druhej strane v SaS sa riadia interným pravidlom, že poslanec parlamentu by nemal sedieť na dvoch stoličkách zároveň a mal by si uplatňovať len jeden mandát,“ pripomína Dušan Sloboda, analytik Konzervatívneho inštitútu. Príkladom je Milan Laurenčík, ktorý bol starostom obce Terchová, avšak po svojom zvolení do Národnej rady v roku 2016 sa vzdal funkcie starostu.

Niektorí odborníci sú presvedčení, že nie je v silách jedného človeka zodpovedne zvládnuť pôsobenie na dvoch plno úväzkových postoch súčasne. Ak sa chce človek naplno venovať práci poslanca parlamentu a rovnako aj práci primátora mesta, veľmi ťažko sa to dá stíhať. „Neraz dochádza aj ku kolíziám medzi termínmi zasadnutí zastupiteľstiev a zasadnutí pléna či výborov parlamentu. Viem si to však predstaviť v prípade, že poslanec je zároveň starostom menšej obce, čo je post, na ktorom už dnes pôsobia mnohí len na čiastočný úväzok,“ dodáva D. Sloboda.

Pre niektorých voličov môže byť sympatické, že ich primátor alebo starosta je v parlamente. Môže do veľkej politiky prinášať regionálne témy a lobovať za problémy mesta či obce.

Podľa analytikov je to jeden z dôvodov, pre ktorý v minulosti viacerí zástupcovia samospráv v parlamente pôsobili a ani sa tým netajili. „Rovnako platí, že časť voličov volí svojho primátora do parlamentu pre to, aby sa toto dialo,“ dodáva D. Sloboda.

Viac v článku na webe týždenníka TREND zo dňa 3. marca 2020 tu.

Navigácia