Slovenský rozhlas: Súbeh dôchodkov

Zrušenie súbehu starobného dôchodku a mzdy by sa mohlo negatívne dotknúť najmä školstva či zdravotníctva, myslia si niektorí odborníci. Hoci premiérka Iveta Radičová sa neobáva, že by posty po dôchodcoch ostali prázdne, podľa štatistických údajov je napríklad čerstvých absolventov – učiteľov asi o tretinu až štvrtinu menej ako počet dôchodcov, ktorí zároveň učia.

Premiérka ľuďom v dôchodkovom veku vo verejnej správe dáva na výber. Buď budú pracovať, alebo brať dôchodok. Cieľom má byť priestor pre mladých. Iveta Radičová: “Máme nový vážny problém, a to je nezamestnanosť absolventov škôl, a to dokonca s vysokoškolským vzdelaním, a to aj z fakulty medicíny, a to aj z učiteľských odborov.”

Analytička Konzervatívneho inštitútu Zuzana Zimenová však tvrdí, že opatrenie napríklad v školstve nerieši žiaden akútny problém, práve naopak. Zuzana Zimenová: “Je akútny nedostatok učiteľov, kvalitných učiteľov. Toto opatrenie skôr môže priniesť problémy do školstva, pretože môže nastať výpadok učiteľov, a i tak ich už nemáme dosť. Čísla ukazujú, že absolventov, ktorí majú záujem pracovať v oblasti školstva, je stále oveľa menej ako dôchodcov, ktorí sú v školstve zamestnaní.”

Ak by opatrenie malo platiť aj v školstve, malo by byť podľa Zuzany Zimenovej umožnené, aby nemuseli zamestnávať učiteľov iba na dlhodobý pracovný pomer: “Aby mohli s učiteľmi podpisovať aj kontrakty iného typu, to znamená voľnejšie dohody, avšak toto nie je v súlade so zákonom o pedagogických zamestnancoch.”

Vyjadrenia analytičky KI Zuzany Zimenovej pochádzajú z prepisu audiozáznamu Slovenského rozhlasu zo dňa 10. septembra 2010, tiež v archíve tu.

Navigácia