.týždeň: Vivat samosprávy?

Ešte pred desiatimi rokmi sa písalo, že decentralizácia Slovenska zmení charakter štátu. Konečne vznikne samosprávna demokracia, ktorá priblíži moc ľuďom – vtedy si od tejto budúcnosti novinári aj proreformne ladená verejnosť sľubovali veľa. Samosprávne kraje už existujú osem rokov, a tak sú načase otázky: osvedčili sa naše VÚC-ky? A nepodľahli sme vtedy ilúziám?.nedokončená reforma

Ako teda obstáli VÚC po ôsmich rokoch? Panujú zmiešané pocity. Jedno je však isté: vzhľadom na neveľké rozpočty a tiež dosť obmedzené právomoci VÚC-iek pôsobí asi 400 krajských poslancov ako úplný luxus. Navyše, vytvorili sme si samosprávne kraje, ktoré majú riešiť regionálne problémy, ale na Slovensku sú doslova premnožené maličké obce, ktoré strovia väčšinu výdavkov na vlastnú réžiu.

Dušan Sloboda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika tvrdí, že Slovensko potrebuje komunálnu reformu. Na Slovensku dnes viac než dve tretiny z takmer troch tisícok samospráv predstavujú obce s menej než tisíc obyvateľmi. Daňoví poplatníci tak musia živiť aparát troch tisícov starostov a primátorov, viac ako 21-tisíc komunálnych poslancov a desaťtisíce úradníkov pôsobiacich na samosprávnych úradoch. Sloboda navrhuje zlúčenie miest a obcí do približne 300 municipalít – združení obcí bez toho, aby jednotlivé obce prišli o svoju identitu. Tých tristo celkov by sa potom rozdelilo do približne šestnástich žúp v rámci prirodzených regiónov ako sú Šariš, Spiš, Zemplín.

„Župné voľby by sme pokojne mohli zrušiť – našimi zástupcami v župných zastupiteľstvách by sa mohli stať starostovia a primátori budúcich municipalít. Pri počte približne tristo samospráv a šestnásť žúp by na jednu župu priemerne pripadlo devätnásť samospráv, teda devätnásť starostov a primátorov zvolených občanmi v komunálnych voľbách, ktorí by sa z titulu tejto funkcie stali automaticky členmi župného zastupiteľstva. A pokojne by sme im mohli prenechať i voľbu župana, ktorým by sa mohol stať jeden z nich,“ vysvetľuje Sloboda.

Čítajte ďalej v týždenníku .týždeň zo dňa 2. novembra 2009 tu.

Navigácia