Cenu Dominika Tatarku za rok 2007 získali Jozef Jablonický a Milan Lasica

V piatok 14. marca 2008 bola v bratislavskom Pálffyho paláci slávnostne udelená Cena Dominika Tatarku za rok 2007. Porota Ceny Dominika Tatarku a Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika udelili tento rok dve Ceny: Jozefovi Jablonickému za knihu Samizdat o disente a Milanovi Lasicovi za knihu Bodka.

Publikácia Jozefa Jablonického Samizdat o disente (Bratislava, Kalligram 2007, viac o knihe tu) je v čase súčasnej pseudohistorizácie poctou Jablonického základnej historickej práci, zhrnutej do troch zväzkov štúdií, článkov, záznamov a písomností (Bratislava, Kalligram, 2004, 2006, 2007). Kniha fejtónov Milana Lasicu Bodka (Bratislava, Forza Music, 2007, viac o knihe tu tu) tvorí nateraz posledný článok v reťazci Lasicovho ironicko-komického pohľadu na spoločenský a politický život na Slovensku po roku 1989 a zároveň je ocenením významu značky L+S, ktorá nás smiechom učila nebáť sa.

Udelenie Ceny oznámil predseda Poroty Ceny Dominika Tatarku a prezident Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Peter Zajac. Osobitnou cenou boli obrazy Rudolfa Filu, držiteľa Ceny za rok 2003. Laudatio predniesol minuloročný držiteľ Ceny Kornel Földvári. Súčasťou programu boli džezové improvizácie v podaní Mikuláša Škutu. Sponzorom Ceny je Fedor Gál.

Cena Dominika Tatarku je považovaná za najprestížnejšie slovenské literárne ocenenie a je určená autorovi za výnimočné dielo, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a v tomto zmysle nadväzuje na duchovný odkaz Dominika Tatarku. Cena sa udeľuje od roku 1995, vždy za knihu, ktorá vyšla v predchádzajúcom roku.

Porota Ceny Dominika Tatarku má 7 stálych členov: Dana Kršáková, Vladimír Petrík, Daniel Fischer, Martin Porubjak, Martin M. Šimečka, Ján Králik, Peter Zajac. Ďalším členom tohtoročnej poroty, ktorým je každoročne predchádzajúci nositeľ Tatarkovej ceny, bol Kornel Földvári.

Podujatie sa konalo vďaka podpore Fedora Gála a Jána Hacaja

 

Mediálne výstupy:

14. marec 2008

Pravda.sk/ČTK/SITA: Spisovateľmi roka sú Jablonický a Lasica

aktuality.sk/SITA: Cenu Dominika Tatarku dostali Lasica a Jablonický

.týždeň: Lucia Piussi o Cene Dominika Tatarku (Video)

aktuálne.sk/TASR: Cenou Dominika Tatarku poctili Lasicu a Jablonického

15. marec 2008

SME: Svedectvo samizdatov a humor fejtónov

Pravda: Tatarkovu cenu dostali Lasica a Jablonický

Pravda: Kornel Földvári: Tatarkovsky proti prúdu

Új Szó: Átadták a Tatarka-díjat

.týždeň: Milan Lasica: Odkaz, ktorý mi zanechal (esej pri príležitosti prevzatia CDT)

.týždeň: Jozef Jablonický: Som ich zlé svedomie (Rozhovor)

 

Nositelia Ceny Dominika Tatarku od roku 1994:

Fotografia:

Navigácia