Ľubomír Longauer nositeľom Ceny Dominika Tatarku za rok 2014

Vo štvrtok 12. marca 2015 bola v bratislavskom Pálffyho paláci slávnostne udelená Cena Dominika Tatarku za rok 2014. Porota Ceny Dominika Tatarku v rámci 21. ročníka udelila cenu Ľubomírovi Longauerovi za knihu Vyzliekanie z kroja.

Na úvod slávnostného odovzdávania 21. ročníka tejto prestížnej ceny po hudobnom vystúpení Jozefa Luptáka a Borisa Lenka predseda Poroty Ceny Dominika Tatarku a prezident Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Peter Zajac oznámil, že Cenu Dominika Tatarku za rok 2014 dostal Ľubomír Longauer za knihu Vyzliekanie z kroja (Bratislava: Slovart, 2014).

Ľubomír Longauer je významný slovenský grafický dizajnér a grafik, vysokoškolský pedagóg a autor knižných publikácií z oblasti grafického dizajnu a jeho histórie. Pracoval najmä pre slovenské vydavateľstvá, kultúrne inštitúcie, galérie, divadlá. Realizoval dvanásť samostatných výstav a zúčastnil sa mnohých domácich aj medzinárodných kolektívnych výstav.

Okrem článkov v domácej odbornej tlači vydal dvojčíslo časopisu Grif Graf (2001), monografiu Martin Benka, prvý dizajnér slovenského národného mýtu (2008, spoluautorka A. Oláhová), knihu O sebe a svojej práci (2009), katalóg Ladislav Csáder, zabudnutý bratislavský modernista (2011) a dva diely monumentálnej historickej práce Úžitková grafika na Slovensku po roku 1918, Modernosť tradície (2011) a Vyzliekanie z kroja (2014, vročenie 2013).

Udelenie Ceny Dominika Tatarku za rok 2014

Priatelia a žiaci potom odovzdali nositeľovi Ceny Dominika Tatarku Ľubomírovi Longauerovi ako výtvarný dar album svojich prác. Ľubomír Longauer ako ocenený autor potom predniesol svoju tatarkovskú reč. Následne vystúpila s laudáciou nositeľovi Ceny Dominika Tatarku za rok 2014 Mila Haugová, držiteľka ceny za rok 2013.Na záver slávnostného udeľovania zahrali Jozef Lupták a Boris Lenko Bacha a improvizácie.

 

Partneri Ceny Dominika Tatarku za rok 2014:

exe         HACAJ       Elit Travel      Cena Ernesta Valka

Za podporu Ceny Dominika Tatarku za rok 2014 ďakujeme Vladimírovi Čečetkovi.

 

O Cene Dominika Tatarku:

Cena Dominika Tatarku je považovaná za jedno z najprestížnejších slovenských literárnych ocenení a je určená autorovi za výnimočné dielo, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a v tomto zmysle nadväzuje na duchovný odkaz Dominika Tatarku. Cena sa udeľuje od roku 1995, vždy za knihu, ktorá vyšla v predchádzajúcom roku.

Porota Ceny Dominika Tatarku má svojich stálych členov, ktorými sú Vladimír Petrík, Daniel Fischer, Martin Porubjak, Martin M. Šimečka, Ján Králik, Martin Mojžiš a Peter Zajac. Ďalšími členmi sú nositelia ceny za predchádzajúci rok – tentoraz si túto úlohu plnili Mila Haugová a Martin Bútora.

 

Mediálne výstupy:

12. marec 2015

Denník N: Cenu Dominika Tatarku získal Ľubomír Longauer

TASR/teraz.sk: Cenu Dominika Tatarku za rok 2014 získal Ľubomír Longauer (+ video)

.týždeň: Tatarkovu cenu získal Ľubomír Longauer (video)

Správy RTVS: Cenu Dominika Tatarku získal Ľubomír Longauer (video, od minutáže 23:22)

Pravda: Cena Dominika Tatarku pre Longauera a Vyzliekanie z kroja

SME: Cenu Dominika Tatarku dostal Ľubomír Longauer

SITA/webnoviny.sk: Cenu Dominika Tatarku získal za Vyzliekanie z kroja Longauer

13. marec 2015

Denník N: Ľubomír Longauer: Rozprávam príbeh podľa tej najpoctivejšej zásady – Padni, komu padni!

14. marec 2015

.týždeň: Longauer: O cenách, kompromisoch a Novej trápnosti (video)

16. marec 2015

.týždeň: Ľubomír Longauer: Vo veciach ducha niet kompromisu

 

Nositelia Ceny Dominika Tatarku od roku 1994:

Fotogaléria:

Navigácia