Irena Brežná nositeľkou Ceny Dominika Tatarku za rok 2015

V pondelok 14. marca 2016 bola v bratislavskom Pálffyho paláci slávnostne udelená Cena Dominika Tatarku za rok 2015. Porota Ceny Dominika Tatarku udelila cenu Irene Brežnej za knihu Nevďačná cudzinka.

Na úvod slávnostného odovzdávania 22. ročníka tejto prestížnej ceny po hudobnom vystúpení Ivana Šillera, ktorý zahral skladbu The Alcotts od Charlesa Ivesa, predseda Poroty Ceny Dominika Tatarku a prezident Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Peter Zajac oznámil, že Cenu Dominika Tatarku za rok 2015 dostala Irena Brežná za knihu Nevďačná cudzinka (Bratislava: Aspekt, 2014/2015).

Klaudia Kosziba odovzdala nositeľke Ceny Dominika Tatarku Irene Brežnej ako výtvarný dar svoj obraz. Následne vystúpil s laudáciou nositeľke Ceny Dominika Tatarku za rok 2015 držiteľ ceny za rok 2014 Ľubomír Longauer. Irena Brežná potom ako ocenená autorka predniesla svoju tatarkovskú reč. Na záver slávnostného udeľovania zahral Ivan Šiller skladbu Leoša Janáčka V mlhách.

Irena Brežná je slovenská prozaička, autorka detskej literatúry a publicistka, žijúca vo Švajčiarsku. Podieľa sa na práci Amnesty International, realizuje a podporuje humanitné a ženské projekty, na Slovensku spolupracuje s feministickým zoskupením Aspekt. Publicistiku publikuje po nemecky a po slovensky, prózu po nemecky. Na Slovensku jej vyšli okrem časopiseckých textov a knihy literárnych reportáží Tekutý fetiš (Bratislava: Aspekt, 2005) prozaické knihy Psoriáza, moja láska (Bratislava: Archa, 1992), Na slepačích krídlach (Bratislava: Aspekt, 2008) a Nevďačná cudzinka (Bratislava: Aspekt, 2014/2015). Za jej nemecké vydanie dostala v roku 2012 Švajčiarsku cenu za literatúru (Schweizer Literaturpreis 2012) za dielo líčiace „bytie v cudzote ako domov“.

Slávnostné udeľovanie Ceny Dominika Tatarku za rok 2015

Cena Dominika Tatarku v médiách

RTVS: Cena Dominika Tatarku má Irena Brežná

.týždeň: Cenu Dominika Tatarku získala Irena Brežná

TASR: Cenu Dominika Tatarku 2015 získala Irena Brežná

Pravda: Cenu Dominika Tatarku udelili Irene Brežnej

Denník N: Cenu Dominika Tatarku získala Irena Brežná

SME: Cenu Dominika Tatarku získala Irena Brežná

 

Partneri Ceny Dominika Tatarku za rok 2015

HACAJ.týždeň

Za podporu Ceny Dominika Tatarku za rok 2015 ďakujeme Vladimírovi Čečetkovi, Martinovi Mlýnekovi, Jánovi Piroščákovi a Karolovi Pavlů.

 

O Cene Dominika Tatarku:

Cena Dominika Tatarku je považovaná za jedno z najprestížnejších slovenských literárnych ocenení a je určená autorovi za výnimočné dielo, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a v tomto zmysle nadväzuje na duchovný odkaz Dominika Tatarku. Cena sa udeľuje od roku 1995, vždy za knihu, ktorá vyšla v predchádzajúcom roku.

Porota Ceny Dominika Tatarku má svojich stálych členov, ktorými sú Vladimír Petrík, Daniel Fischer, Gabriela Rakúsová, Ján Králik, Martin Mojžiš a Peter Zajac. Ďalším členom je nositeľ ceny za predchádzajúci rok – tentoraz si túto úlohu plnil Ľubomír Longauer.

Nositelia Ceny Dominika Tatarku od roku 1994:

Fotogaléria:

Navigácia