Cenu Dominika Tatarku za rok 2008 získali Ján Buzássy a Mikuláš Huba

V piatok 13. marca 2009 bola v bratislavskom Pálffyho paláci slávnostne udelená Cena Dominika Tatarku za rok 2008. Porota Ceny Dominika Tatarku a Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika udelili tento rok dve Ceny:

  • Cenu Dominika Tatarku Jánovi Buzássymu za zbierku básní Bystruška a
  • Čestnú Cenu Dominika Tatarku príbehu bratislavského ochranárstva, spracovanému v publikácii Mikuláša Maňa Hubu Ideál – skutočnosť – mýtus.

Cena Dominika Tatarku za rok 2008 Ján Buzássy patrí k najintrovertnejším básnikom slovenskej poézie po druhej svetovej vojne. V poslednej zbierke Bystruška (Levoča, Modrý Peter 2008) nájdeme aj takéto verše snovej imaginácie: „A sny sa nesú ako biele slony. // […] Nesú sa slony, šepotavé háje.“ Napriek tomu si však Ján Buzássy celý život uchoval neokázalý zmysel pre občianske cnosti. Ako šéfredaktor Mladej tvorby vzdoroval až do jej konca v roku 1970 normalizačnej moci a v rokoch 1994 – 1995 sa postavil ako šéfredaktor Kultúrneho života proti vtedajšej autokratickej pakultúre.

Čestná Cena Dominika Tatarku za rok 2008 Príbeh bratislavského ochranárstva v rokoch 1975 – 1989, spracovaný v publikácii Mikuláša Hubu Ideál – skutočnosť – mýtus. Príbeh bratislavského ochranárstva (Banská Bystrica, Pro, 2008, viac tu) nie je len poctou jednému autorovi, ale činnosti celého ochranárskeho hnutia na Slovensku pred rokom 1989, ktoré sa v druhej polovici sedemdesiatych a v osemdesiatych rokoch rozrástlo na dvojtisícové spoločenstvo. Ochranárske hnutie prerástlo úzky rámec ochrany životného prostredia a venovalo sa základným problémom kvality života. Jeho nezištná činnosť kulminovala v Novembri 1989.

Udelenie Ceny oznámil predseda Poroty Ceny Dominika Tatarku Peter Zajac. Osobitnou cenou boli obrazy Juraja Meliša. Laudatio predniesli minuloroční držitelia Ceny Jozef Jablonický a Tomáš Janovic zastupujúci neprítomného Milana Lasicu. Súčasťou programu boli skladby Josepha Haydna a Iľju Zeljenku v prednese Albrechtovho kvarteta.

Albrechtovo kvarteto

(Joseph Haydn: Sláčikové kvarteto d-mol „Quinten“ opus 76, No. 2, 1. časť – Allegro)

Udelenie ceny Dominika Tatarku za rok 2008

Laudatio Milana Lasicu (v neprítomnosti ho za Milana Lasicu prečítal Tomáš Janovic), držiteľa Ceny za rok 2007

Laudatio Milana Lasicu si môžete prečítať tu.

Laudatio Jozefa Jablonického, držiteľa Ceny za rok 2007

Esej Jána Buzássyho, držiteľa Ceny za rok 2008

Esej Jána Buzássyho si môžete prečítať tu.

Esej Mikuláša Hubu, držiteľa Čestnej Ceny za rok 2008

Esej Mikuláša Hubu si môžete prečítať tu.

Albrechtovo kvarteto

(Iľja Zeljenka: Sláčikové kvarteto číslo 12 venované Albrechtovmu kvartetu – 2. časť – Giocoso)

 

Cena Dominika Tatarku je považovaná za najprestížnejšie slovenské literárne ocenenie a je určená autorovi za výnimočné dielo, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a v tomto zmysle nadväzuje na duchovný odkaz Dominika Tatarku. Cena sa udeľuje od roku 1995, vždy za knihu, ktorá vyšla v predchádzajúcom roku.

Porota Ceny Dominika Tatarku má 7 stálych členov: Dana Kršáková, Vladimír Petrík, Daniel Fischer, Martin Porubjak, Martin M. Šimečka, Ján Králik, Peter Zajac. Ďalším členom je nositeľ ceny za predchádzajúci rok – tento rok si túto úlohu plnili Jozef Jablonický a Milan Lasica.

Audiovýstupy:

Audiozáznam z udeľovania CDT vo formáte .ASF spustiť tu.

 

Mediálne výstupy:

13. marec 2009

SME: Tatarkovu cenu získali Ján Buzássy a Mikuláš Huba

Pravda: Tatarkovu cenu získali Buzássy a Huba

STV: Ceny Dominika Tatarku za rok 2008 získali Buzássy a Huba (domáce spravodajstvo)

aktuálne.sk: Ceny Dominika Tatarku za rok 2008 získali Buzássy a Huba

16. marec 2009

HN/ČTK: Tatarkovu cenu má aj básnik Buzássy

23. marec 2009

.týždeň: Cena Dominika Tatarku

Slovak Spectator: Tatarka Award gets two new laureates 

 

Nositelia Ceny Dominika Tatarku od roku 1994:

Fotogaléria:

Navigácia